خرابی ها و تعمیرات درایو و سافت استارتر

درایوها و سافت استارترها تجهیزات الکترونیک قدرت هستند. ادوات کنترلی الکترونیکی قدرت که در قلب آن ها تریستورها و IGBT قرار دارند، از بردهای کنترلی، مدارات الکتریکی کوچک و بزرگ و اتصالات حساس مختلفی تشکیل می شوند. شرایط نگهداری از این مدارات در عمر مفید تجهیز بسیار با اهمیت است، با این حال همواره عوامل مختلفی ممکن است رخ دهند که موجب خرابی و خطای دستگاه شوند؛ البته جای نگرانی نیست! متخصصین ما در بخش تعمیرات لیان الکتریک ویرا آماده خدمت رسانی و تعمیر سافت استارتر و اینورتر شما از هر برندی هستند. با این حال، برای این که کمتر دچار دردسر شوید، بیایید نگاهی بیندازیم به رایج ترین دلایل و انواع خرابی ها در سافت استارترها و اینورترها و همچنین اشتباهات کاربری که می تواند منجر به آن ها شود.

شاید آسانترین راه برای خراب کردن یک اینورتر یا سافت استارتر اتصال آن به ولتاژ اشتباه باشد. این قضیه به خصوص برای اینورترهای تکفاز رخ می دهد که کاربر در اثر بی اطلاعی یک اینورتر ۲۳۰VAC را به برق ۴۰۰VAC متصل می کند. بله حتما روی ترمینال های دستگاه ولتاژ صحیح ذکر شده است، اما همواره اشتباه انسانی وجود دارد! در اینورترهایی که دارای کیفیت خوبی باشند، وریستورهایی در ورودی قدرت قرار گرفته اند که وظیفه آن ها دفع شوک های الکتریکی لحظه ای می باشد. اما اگر اندازه ولتاژ برای مدت زمان قابل توجهی در مقادیر بالا باقی بماند، این وریستورها می سوزند و ممکن است در اثر سوختن به بُرد نیز آسیب برسانند. نمونه از این خرابی را در تصویر ذیل مشاهده می کنید:

Damaged Varistors caused by Incorrect Supply Voltage

بنابراین، قبل از برقراری هر اتصالی، حتما نگاهی به ولتاژ مجاز ترمینال مربوطه بیاندازید.

یک اشتباه انسانی بزرگ دیگر اتصال تغذیه به خروجی اینورتر یا سافت استارتر است. در سافت استارترها شاید خیلی وضعیت بحرانی نشود؛‌ بسیاری از سافت ها در این حالت به مشکلی بر نمی خورند و ممکن است با یک خطا در هنگام استارت این اشتباه را تشخیص داده و یا حتی به عملکرد ادامه دهند، اما ما به هیچ وجه این اتصال را توصیه نمی کنیم!

اما در مورد اینورتر قضیه متفاوت است، برخی از اینورتر ها با اتصال تغذیه به خروجی آن ها، حتی روشن می شوند و آماده استارت می گردند. اما مطمئن باشید، با صدور فرمان استارت، احتمالا به جای IGBT یک تکه ذغال در دست خواهید داشت! بنابراین در اتصالات بسیار دقت کنید.

یکی از اشتباهات رایج دیگر این است که تغذیه قدرت را به تغذیه کنترلی اینورتر متصل کنید. مدارات کنترلی اینورترها عموما از نوع ۲۴ ولت است و با اتصال ولتاژهای بالاتر دچار خرابی می شود. نمونه ای را در تصویر ذیل مشاهده می کنید:

Damaged PCB caused by Supply connected to Control Terminals

سافت استارترها نیز در برخی مدل ها دارای ورودی های دستور استارت و استپی هستند که دارای ولتاژ هستند و نباید به آن ها هیچ ولتاژ خارجی اعمال شود.

از بحث اتصالات که خارج شویم، مهم ترین بلای جان سافت و درایو،‌گرد و غبار و خاک است. در بسیاری از خرابی ها عامل اصلی گرد و غبار است. یکی از مهم ترین عوامل می تواند این باشد که درایو یا سافت استارتر در محیطی آلوده کار کند و گرد و غبار از طریق فن های آن به داخل منتقل شوند. این گرد و غبار روی نواحی ولتاژ بالای برد می نشیند و با وجود این که سازندگان اروپایی و آمریکایی سعی می کنند فواصل خزش موج الکتریکی را روی بردها به خصوص در نواحی با استرس ولتاژی شدید افزایش دهند، اما گاها آنقدر میزان گرد و غبار زیاد می شود که قوس الکتریکی درون تجهیز رخ می دهد و اینورتر یا سافت شما تعمیرلازم می شود! در ضمن توجه کنید تعمیر کردن این گونه خرابی ها دشوارتر نیز هست و ممکن است هزینه بر تر باشد چون خرابی و سوختگی ممکن است به سایر تجهیزات نیز سرایت کند. این نوع خرابی ها در کارخانه های کاشی، چوب و سنگبری ها به دلیل وجود مقادیر زیاد ذرات معلق در هوا بسیار رایج هستند. برخی خرابی ها ازین دست را می توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید؛ که البته همگی توسط متخصصان ما در لیان الکتریک ویرا تعمیر شده و به مشتری بازگشت داده شدند.

Dust everywhere inside a Drive

Dust build up has caused Breakdown and Failure

و اما باز هم عوامل محیطی و این دفعه مایعات و مواد دیگر. آب و سایر مواد مانند اسید ها و باز ها می توانند اثرات مخربی روی بردهای الکتریکی داشته باشند. یک رخداد رایج در ایستگاه های پمپاژ ترکیدگی لوله های آب و پاشیدن آب روی اینورتر یا سافت استارتر است که باعث قوس الکتریکی و اتصال کوتاه می شوند. در نتیجه همواره سعی کنید از ینورتر و سافت استارتر درون تابلوهای برق بهره برداری نمایید و البته فراموش نکنید، درب تابلو همواره بسته باشد!

گاز کلر و ید نیز خاصیت خورندگی بالایی دارند و می توانند به مرور بردهای الکتریکی را در محل اتصالات فلزی سولفاته کرده و موجب خرابی شوند. بنابراین در این محیط ها نیز باید به فکر چاره باشید.

تعمیرات اینورتر و سافت استارتر بخشی از وظایف ما در شرکت لیان الکتریک ویرا است، اما همیشه راه حل های پیشگیرانه بهتری نیز وجود دارند. پیشنهاد ما این است که از تجهیزاتی با محفظه های دارای حفاظت محیطی IP55 و بالاتر استفاده کنید. اینورتر و سافت استارتر در چنین محفظه هایی مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب های محیطی دارند و عمر مفید تجهیز شما را در محیط های خطرناک به طور قابل توجهی بالا می برند. سازندگان بنام در این حوزه همچون اشنایدر و ABB‌ محصولات سافت استارتر و درایو با IP55 و بالاتر تولید می کنند و برندهایی همچون INVERTEK نیز محصولاتی با IP66 تولید می کند که عملا به این معنی است که شما می توانید درایو را بشویید!

به طور خلاصه در مورد اینورترها عوامل محیطی و حرارت می توانند مهم ترین معضلات را ایجاد کنند. اما خرابی های رایجی در رابطه با سافت استارترها وجود دارند که عموما در اثر طول عمر بالا به وجود می آیند و طبیعی هستند؛ همچون خرابی کنتاکتور بایپس داخلی، تریستورها و بردهای کنترلی. این خرابی ها روتین هستند و در صورت رخداد چنین خرابی هایی، به راحتی می توانید با بخش فنی ما در شرکت لیان الکتریک تماس حاصل کنید و سافت استارتر خود را پس از تعمیر در کمترین زمان ممکن دریافت نمایید.