برق گیرها

SURGE ARRESTER

به منظور حفاظت از شبکه در مقابل اضافه ولتاژهای گذرا و تخلیه آنها به زمین از برق گیر استفاده می شود. اضافه ولتاژهائی که در شبکه ایجاد می شوند یا ناشی از عوامل خارجی بوده نظیر صاعقه و یا ناشی از اختلالات داخلی سیستم نظیر قطع ناگهانی بار، سوئیچینگ، اتصال کوتاه، عدم تنظیم ریگلاتوری ولتاژ و… می باشند.

خصوصیات کلی برقگیرها به شرح زیر می­ باشد:

  • وجود نشانگر خطای مکانیکی (Flag) روی تجهیز
  • بالاترین حجم  تخلیه به دلیل استفاده از اکسید روی
  • دارای کنتاکت خروجی جهت نمایش وضعیت تجهیز و آلارم
  • طراحی کمپکت و قابل استفاده برای تمام سیستم توزیع
  • در مدل های ۱ تا ۴ پل و با قابلیت تعویض هرپل

برقگیرها متناسب با حداکثر جریان دشارژ به سه کلاس B، C و D و نیز ارستر ترکیبی B+C تقسیم می­ شوند.

برقگیرهای کلاس B

در این کلاس، برقگیر دارای فاصله هوائی است و می تواند به دو صورت شیاردار یا کپسولی باشد. این کلاس برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ صاعقه مناسب است و باید بتواند جریان های تا حد ۱۰۰ کیلو آمپر با موج جریانی ۱۰/۳۵۰µs را به زمین منتقل کند. برقگیر کلاس B مناسب تابلوهای اصلی می باشد.

 

 

برقگیرهای کلاس B+C

در برخی شرایط نیاز است تا برقگیر نوع B و C در کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانند هر دو نوع حفاظت در برابر اضافه ولتاژ را انجام دهند. معمولاً باید بین برقگیر کلاس B و کلاس C فاصله ای معادل ۱۰ متر وجود داشته باشد. اما این موضوع برای تابلوسازها مشکل ساز است و این امکان اصلا وجود ندارد. بنابراین برقگیرهایی با کلاس B+C معرفی شده اند که هر دو ویژگی را دارند و می توانند به راحتی در تابلوها قرار گیرند.

برقگیرهای کلاس C

در این کلاس، برقگیر دارای فاصله هوائی است که با یک گاز خاص پر می شود و تنها به صورت کپسولی وجود دارد. نوع دیگر این برقگیرها به این صورت است که از یک عنصر غیرخطی با مقاومت معکوس در برابر ولتاژ استفاده می شود.

این کلاس برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ سوئیچینگ مناسب است و به نوعی باید مکمل نوع B باشد. این برقگیر باید بتواند جریان های تا حد ۴۰ کیلو آمپر با موج جریانی ۸/۲۰µs را به زمین منتقل کند. برقگیر کلاس C مناسب تابلوهای فرعی می باشد.

 

برقگیرهای کلاس D

این کلاس برقگیر به دو صورت وجود دارد. اول، به صورت مقاومت غیرخطی که با ولتاژ بیشتر، مقاومتش کاهش می یابد. دوم، دیود محدود کننده که در اصل دو دیود زنر است که به صورت معکوس با یکدیگر سری شده اند.

این برقگیر طبق استاندارد IEC باید مستقیماً قبل از تجهیز نصب شود. معمولاً حداکثر ظرفیت این نوع برقگیرها ۳ کیلو آمپر با موج جریانی ۸/۲۰µs می­ باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *