بررسی تخصصی انواع سافت استارتر ✔


دستگاه سافت استارتر (soft starter)

دستگاه سافت استارتر (راه‌انداز نرم) با کاهش دادن ولتاژ در زمان راه‌اندازی باعث کاهش گشتاور موتور القایی جریان متناوب می‌شود. دستگاه سافت استارتر به صورت سری بین موتور و منبع تغذیه قرار می‌گیرند و با استفاده از تریستورها جریان موتور و در نتیجه ولتاژ اعمال‌شده بر آن را کنترل می‌کنند. راه‌ اندازهای نرم دارای عملکرد توقف نرم نیز هستند که با کاهش تدریجی گشتاور موتور در زمان توقف، موتور را تحت کنترل قرار می دهد. شماتیک کلی یک راه انداز نرم به صورت تصویر زیر است.

 

دستگاه سافت استارتر سایت لیان الکتریک ویرا


در دستگاه سافت استارتر (soft starter) یا راه ­انداز نرم با تغییر زاویه آتش تریستورها، ولتاژ اعمالی به ترمینال ورودی موتور تغییر می­کند؛ که موجب ایجاد توقف و راه ­اندازی نرم را ایجاد می ­گردد. این موضوع در تصویر زیر قابل مشاهده است.

کارکرد دستگاه سافت استارتر لیان الکتریک ویرا

 

سافت استارتر (soft starter) دستگاهی است که همراه موتورهای جریان متناوب استفاده می‌شود تا به صورت موقت بار و گشتاور واردشده به شبکه قدرت را در زمان راه‌اندازی موتور کاهش دهد. استفاده از انواع سافت استارتر (soft starter) یا راه‌اندازهای نرم باعث کاهش تنش مکانیکی وارد شده بر موتور و محور می‌شود و تنش‌های الکترودینامیک واردشده بر کابل‌های قدرت و شبکه توزیع نیروی برق را نیز کاهش می‌دهد و موجب بالارفتن طول عمر تجهیزات می‌گردد.

 

انتخاب یک سافت استارتر مناسب

تا به این جا هم با انواع روش های راه اندازی موتورهای الکتریکی آشنا شدیم و هم راه اندازی نرم یا سافت استارتر را بهطور کامل موشکافی کردیم و دیدیم که چگونه با کلیدزنی دقیق ادوات الکترونیک قدرت می تواند قدرت برق را تحت کنترل در آورد و یک موتور قدرتمند را در ابتدای راه اندازی رام کرد! هر چند مساله ای که همواره علامت سوالی بزرگ در ذهن مهندسان طراحی بوده است این است که بر اساس چه معیارهایی باید سافت استارتر را انتخاب کرد.

نکته اول در پاسخگویی به این مهم این است که ما باید درک کاملا درستی از سیستم، موتور، شبکه قدرت و به خصوص بار مورد نظر یدا کنیم. هر چقدر بتوانیم دقیق تر این موارد را شناسایی کنیم، انجام یک انتخاب درست و مناسب به شکلی که بهترین عملکرد را با کمترین هزینه برآورده کنیم، سهل تر خواهد شد. اما شرایط همیشه این گونه نیست! گاهی نیاز است درکی کلی نسبت به سیستم داشته باشید و کمی هم هوش مهندسی را چاشنی کار کنید تا بتوانید با چند تقریب دقیق، به بهترین راه حل برسید.

به هر حال در این مقاله به چگونگی به کارگیری معیارهای مناسب برای انتخاب یک سافت استارتر مناسب با کاربرد خود می پردازیم.

ابتدا بیایید با چند تعریف ولتاژی در سافت استارترها آشنا شویم.

 

ولتاژهای گوناگون در سافت استارترها

ولتاژ اصلی (ولتاژ قدرت)

ولتاژ قدرت همان ولتاژی است که قرار است به صورت نامی به موتور شما داده شود و آن را تغذیه کند. این ولتاژ به ادوات الکترونیک قدرت یعنی تریستورها نیز اعمال می شود و در شبکه برق ایران عموما دارای مقادیر سه فاز خطی ۴۰۰vAC یا ۶۹۰vAC برای مصارف فشار ضعیف است. این ولتاژ معیار بسیار مهمی برای انتخاب بسیاری از تجهیزات و سوئیچگیر ها از جمله، کلید یا کنتاکتور ورودی، کنتاکتور بایپس، ترانس های ایزوله کننده تغذیه مدارات کنترلی، تجهیزات تابلویی و غیره می باشد.

 

کاربردهای اصلی سافت استارتر

 

کاربردهای اصلی دستگاه سافت استارتر عبارت است از:

  • کاربردهایی با گشتاور استارت کم یا متوسط
  • کاربردهای سبک یا راه اندازی بدون بار
  • کاربردهایی که نیاز به کنترل سرعت موتور در حالت کار یا راه­ اندازی ندارند
  • کاربردهایی که کاهش مقداری از ضربات مکانیکی و جلوگیری محدود از صدمه استارت شدید راه اندازی به سیستم شبکه مد نظر است.
  • کنترل بخشی از جریان راه اندازی و ضربه به موتور
  • کنترل و نمایش و ذخیره پارامترهای قدرت موتور و شبکه و حفاظت از موتور
  • بازه پایین شیب استارت و استپ

 

روش ­های کنترل راه ­اندازی سافت استارتر

 

روش ­های کنترل راه ­اندازی در دستگاه سافت استارتر (soft starter) را می­ توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

 1. جریان ثابت
 2. شیب جریان
 3. کنترل تطبیقی شتاب
 4. رمپ ولتاژ
 5. کنترل گشتاور

در ادامه در مورد روش­ هایی که سافت ­استارترها برای راه ­اندازی نرم استفاده می­کنند مطالبی ارائه می­شود.

 

۱- روش جریان ثابت:

در این روش راه اندازی سافت استارتر، جریان از صفر شروع شده، به سطح تعیین شده می­رسد و در آن حد باقی می ماند تا موتور به دور نامی رسیده و جریان آن به جریان نامی برسد. این روش در مواقعی که کاربر نیاز دارد جریان از یک مقدار مشخص بالاتر نرود، مورد استفاده قرار می گیرد. شکل زیر نحوه انجام این روش راه اندازی را نشان می­دهد. این روش از آن جهت بسیار مفید است که سبب اطمینان از حفاظت موتور در مقابل اضافه جریان و همین طور فعال نشدن رله اضافه جریان آن می شود.

 

 

شکل ۱: روش جریان ثابت

 

۲- راه اندازی با شیب جریان:

در این روش، جریان از یک مقدار مشخص (تایین شده توسط کاربر تحت عنوان Istart) شروع به افزایش می­کند. با افزایش دور موتور این جریان افزایش یافته و در یک مقدار مشخص (این مقدار نیز توسط کاربر تعیین می­گردد تحت عنوان Ilimit) باقی می­ماند تا موتور به دور نامی برسد و جریان آن کاهش یابد. شکل زیر نحوه انجام این راه­ اندازی سافت استارتر را نشان می­دهد.

 

 

شکل ۲: راه اندازی با شیب جریان

 

این روش راه اندازی سافت استارتر می تواند برای کاربردهای زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • در مواقعی که بار در زمان های مختلف متغیر باشد
 • مواقعی که بار به راحتی تغییر کند، اما زمان راه اندازی طولانی باشد، به عنوان مثال وقتی که یک الکتروپمپ راه اندازی می شود، به زمانی نیاز دارد که لوله های انتقال پر شود و به فشار حالت عادی شبکه برسد.
 • در شرایطی که منبع تغذیه کننده موتور، یک دیزل ژنراتور است. در این موارد ممکن است دیزل محدودیت جریان دهی داشته باشد. بنابراین نیاز است جریان با یک شیب ملایم افزایش یابد.

 

۳- راه اندازی ضربه:

این عملکرد فقط در کاربردهای خاص نظیر الکتروموتورهای شناور (به منظور جلوگیری از سائیده شدن کفگرد آن ها) و یا بارهایی که نیاز به گشتاور راه ­اندازی بالا دارند، اعمال می گردد. در اصل در این روش، به موتور اجازه داده می­شود یک ضربه جریان (که ضریبی از جریان نامی می باشد)، به مدت ۱/۰ الی ۲ ثانیه از شبکه دریافت کند. این موضوع حرکت الکتروموتور در زمان راه ­اندازی را با یک گشتاور مناسب تضمین می­کند. لازم به ذکر است که با فعال شدن این عملکرد، محدودیت جریان در زمان پالس ضربه برداشته می شود. پس از تمام شدن پالس ضربه ، راه اندازی با روش شیب ادامه خواهد داشت. شکل زیر این روش راه اندازی را نشان می دهد.

 

 

شکل ۳: راه اندازی ضربه

 

در رابطه با این روش راه اندازی سافت استارتر توجه به نکات زیر ضروری است:

 • زمان پالس ضربه معمولا در اکثر سیستم ها قابل تنظیم بوده و مقدار آن بین ۱/۰ ثانیه تا ۲ ثانیه می­باشد. در هر حال و به منظور حفظ کفگرد الکتروپمپ شناور، توصیه می شود که هیچ­گاه این زمان بیش از ۳ ثانیه تنظیم نگردد.
 • مقدار سطح پالس ضربه معمولا در اکثر راه اندازها بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ درصد جریان نامی است.

 

۴- رمپ ولتاژ:

وقتی که از رمپ ولتاژ برای راه اندازی استفاده می شود، ولتاژ از زمان شروع راه اندازی تا رسیدن به ولتاژ نامی به طور خطی افزایش می یابد. اما از آنجایی که گشتاور، وابسته به ولتاژ و جریان می باشد؛ لذا گشتاور به صورت خطی تغییر نکرده و سرعت نیز به صورت خطی تغییر نخواهد کرد. شکل زیر منحنی ولتاژ در این روش راه اندازی را نشان می دهد. در راه اندازهای نرمی که امکان تنظیم مشخصه جریان راه اندازی سافت استارتر وجود دارد، استفاده از راه اندازی رمپ ولتاژ توصیه نمی شود.

 

راه اندازی سافت استارتر 004 لیان الکتریک ویرا

 

شکل ۴: رمپ ولتاژ

 

۵- کنترل گشتاور:

در مواردی که از کنترل گشتاور برای راه اندازی سافت استارتر استفاده می شود، گشتاور مقدار بهینه ­ای موقع راه اندازی خواهد داشت؛ لذا ولتاژ نمی تواند به صورت خطی افزایش یابد. اما در این روش سرعت موتور به صورت خطی افزایش یافته و در نتیجه رفتار مکانیکی موتور نرم­تر خواهد شد.

 

۶- کنترل پمپ:

این قابلیت که در برخی از سیستم ها تعبیه شده است، برای جلوگیری از ضربات هیدرولیکی در شبکه های سیالات و آسیب رسیدن به خطوط لوله ها و یا مستهلک شدن آن ها به کار رفته و الگوریتم ویژه ای را برای راه اندازی الکتروپمپ ها به کار می گیرد که باعث کنترل گشتاور می شود. راه اندازهای نرمی که برای استفاده در صنایع آب و فاضلاب تهیه می شوند، مناسب است که مجهز به این امکان باشند.

در روش کنترل پمپ، معمولا باید قبل از روشن کردن و راه اندازی سافت استارتر، این مشخصه را غیر فعال نموده و پارامترهای ولتاژ اولیه، زمان راه اندازی، زمان خاموش شدن و حد جریان را تعیین نموده و سپس راه انداز را روشن کرد. سپس جهت چرخش، دبی پمپ و جریان موتور را بررسی نموده و بعد از این مراحل حالت کنترل پمپ را فعال می کنیم.

منحنی های حالت کنترل پمپ مشابه حالت کنترل تطبیقی خواهند بود که در بخش بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

۷- کنترل تطبیقی برای راه اندازی (XLR-8):

این مشخصه یکی از ویژگی های برخی از راه اندازها می باشد و برای راه اندازی موتورهایی که نیاز به شتاب گیری آرام دارند مفید واقع می شود، این مسئله در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

راه اندازی سافت استارتر 005 لیان الکتریک ویرا

 

شکل ۵: کنترل تطبیقی

 

در این روش راه اندازی سافت استارتر، سرعت موتور مطابق منحنی انتخاب شده و زمان راه اندازی تعیین شده تغییر خواهد کرد. ضمنا در کنترل تطبیقی شتاب نمی توان موتور را زودتر از حالت راه اندازی مستقیم راه اندازی نمود. برای استفاده از این روش راه اندازی، باید نوع و مقادیر دو پارامتر را در قسمت تنظیمات تعیین نماییم که در زیر به آن ها اشاره می گردد.

 • بهره کنترل تطبیقی شتاب

این پارامتر نحوه اجرای کنترل تطبیقی شتاب را مشخص می نماید. هم چنین مقدار این مشخصه معمولا از ۱ تا ۲۰۰ درصد قابل تنظیم است. اگر موتور به طور سریع در مرحله آخر راه اندازی سافت استارتر یا توقف شتاب افزایشی یا کاهشی دارد، مقدار گین تنظیم شده باید قدری افزایش پیدا کند. اگر سرعت موتور در زمان راه اندازی یا توقف نوسانی است، مقدار گین باید به آرامی کاهش داده شود.

 • نوع راه اندازی تطبیقی شتاب

این مشخصه نوع منحنی راه اندازی سافت استارتر را مشخص می نماید، لذا بر حسب شرایط کاری موتور، یکی از سه روش زیر را می توان انتخاب نمود:

 • شتاب راه اندازی سریع
 • شتاب راه اندازی ثابت
 • شتاب راه اندازی کند

انواع سافت استارتر (soft starter)

امروزه سافت استارترها (soft stsrter) به عنوان یکی از وسایل برقی همواره ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. لذا شرکت های مختلفی در زمینه ساخت انواع سافت استارتر ها فعالیت می کند و این شرکت‌ ها نمونه های مختلفی از این سافت استارتر ها ساخته اند. اطلاعات مختلفی در مورد این قطعات الکترونیکی وجود دارد که افراد باید با توجه به این اطلاعات نسبت به خرید و استفاده از آن ها اقدام نمایند.

لذا ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی سافت استارتر(soft starter)، چرایی نیاز به ساخت سافت استارترها و انواع آن ها، نکات مهم در انتخاب و تفاوت آن با اینورتر،خدماتی که شرکت ما به افراد ارایه می دهد، کلیه سوالاتی که در مورد سافت استارترها در ذهن شما وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز قصد استفاده از این سافت استارتر ها را دارید، با ما تا پایان همراه باشید تا با نکات و ویژگی های مختلفی که در مورد آن ها وجود دارد آشنا شوید.

مقاومت اولیه

این واحد ساده یکی از اولین انواع سافت استارتر(soft starter) است که به بهره برداری می رسد. در این نوع سافت استارتر مقاومت های مختلفی وجود دارد. لذا این مقاومت ها در برابر جریان مقاومت می کنند.

 

ترانسفورماتور خودکار

شروع ترانسفورماتور خودکار یکی از موثرترین روش های شروع نرم است. این نوع از مقاومت اولیه ترسیم می شود که جریان شروع از خط باید به حداقل برسد، اما حداکثر گشتاور شروع در هر آمپر خط لازم است. در این نوع به جای استفاده از مقاومت، این سافت استارتر از شیرهای روی سیم پیچ ترانسفورماتور برای کنترل ورودی انرژی به موتور استفاده می کند. شیرها معمولاً به گونه ای تنظیم می شوند که به ترتیب ۸۰٪ ، ۶۵٪ و ۵۰٪ ولتاژ خط را تأمین کنند.

 

وای دلتا

شروع وای دلتا به موتوری نیاز دارد که نقاط اتصال به هر سه سیم پیچ سیم پیچ را داشته باشد. این سافت استارتر به این دلیل که مانند شکل “Y” شکل گرفته است Wye Configuration نام دارد. این اتصال منجر به ایجاد ولتاژ خط برای سیم پیچ بزرگتر الکتریکی می شود و جریان خط را کاهش می دهد. این ۳۳٪ گشتاور شروع طبیعی و ۵۸٪ ولتاژ شروع طبیعی را تأمین می کند. بعد از مدت زمان مشخص شده، استارت سیم پیچ، سیم پیچ ها را به پیکربندی Delta تغییر می دهد. این تنظیمات شبیه نامه یونانی “دلتا” است. سیم پیچ ها در تنظیمات عملکرد عادی خود با هر سیم پیچ دریافت ولتاژ کامل، وصل می شوند.

 

– حالت جامد

جدیدترین روش شروع نرم، نوع حالت جامد است. این سافت استارتر قطعات مکانیکی را با اجزای الکتریکی جایگزین می کند. نکته مهم عبارت است از کنترل یکسو کننده سیلیکون یا SCR در هنگام شتاب موتور این دستگاه که ولتاژ موتور، جریان و گشتاور را کنترل می کند.

 

چرا نیاز به انواع سافت استارتر حس می شود

۱- برای جلوگیری از اضافه بار سیستم توزیع برق

۲- با کاهش گشتاور شروع، از ساییدگی و پارگی غیرضروری وسایل جلوگیری کنید.

یک موتور معمولی با طراحی NEMA B می تواند هنگام شروع کار، شش تا هشت برابر جریان کامل بار خود را بکشاند. اگر شبکه توزیع برق این نرم افزار با ظرفیت لازم بارگیری شود، جریان فعلی راه اندازی موتورهای بزرگ می تواند، موجب سوسو زدن چراغ و یا حتی خاموش شدن منجر شود. همچنین می تواند باعث خراب شدن مدارهای متصل کننده و محافظ دستگاه شود. بسیاری از سرویس ها محدودیت هایی را در میزان توان مشتری در هر زمان ممکن تحمیل می کنند و تعادل را در سیستم توزیع خود ایجاد می کنند. کاهش ولتاژ به پایانه های موتوری هنگام راه اندازی، جریان فعلی را کاهش می دهد. همین موضوعات باعث آسیب های به شبکه های برق و دستگاه های برقی می شود. حال اگر با یکی از بهترین انواع سافت استارتر این کار را انجام دهیم می تواند موتور را آرام آرام روشن کن و هیچ مشکلی به وجود نیاید.

 

 

 

 

راه انداز نرم یا سافت استارتر(soft starter) زیمنس:

 

سافت استارتر لیان الکتریک 05


سافت استارتر(soft starter)
زیمنس همانطور كه از نامش پيداست وسيله ای است که باعث راه اندازی نرم و تدريجی الكتروموتورها میگردد. سافت استارتر زیمنس كارهایی از قبيل كنترل فاز را نيز انجام می دهدو حفاظت های بيشتری را نيز می تواند اعمال كند.

با سافت استارتر زیمنس نمی توان همه موتورها را راه اندازی كرد. چون موتورها تنوع زيادی دارند و سافت استارتر زیمنس برای گونه خاصی از آنها که در صنعت به موتورهای سه فاز القائی يا قفس سنجابی معروفند مناسب است.ما می توانيم موتور سه فاز را مستقيماً به برق سه فاز متصل و راه اندازی کنيم. به اين روش راه اندازی، راه اندازی مستقيم يا Direct Online و يا DOL می گويند اگر شما مستقيماً موتور را به برق سه فاز وصل كنيد. هيچ كنترلی در راه اندازی آن نخواهيد داشت. در حاليكه راه انداز نرم زیمنس به شما امكان كنترل زمانی در راه اندازی را می دهد.

در خيلی از اوقات ما نيازی به اعمال نظارت و كنترل در راه اندازی موتور نداريم. مثلاً در خيلی از كاربردهای با موتورهای توان پايين . اما هنوز موارد زيادی هم وجود دارند كه بايد راه اندازی با كنترلهای مناسب صورت بگيرد. بايد توجه كنيم كه هنگام راه اندازی يك موتور سه فاز يك سری اتفاقات الكتريكی و مكانيكی رخ ميدهد كه متفاوت از حالت كار دائم موتور پس از راه اندازی است مثلاً در هنگام راه اندازی موتور جريان خيلی بيشتری نسبت به حالت دائم آن از شبكه می كشد.اگر موتور كوچك باشد اشكال خاصی ايجاد نمی شود ولی اگر موتور بزرگ باشد ممكن است، اين جريان زياد را برق كارخانه نتواند براحتی تأمين كند.،مثلاً كشيدن جريان ناگهانی زياد از برق كارخانه ممكن است باعث افت ولتاژ لحظه ای شده و در كار ساير تجهيزات برقی و الكترونيكی اختلال ايجاد شود.

پس راه انداز نرم موتور زیمنس وسيله ای است كه جريان راه اندازی موتور را كاهش می دهد.
در واقع ما با تنظيم سافت استارتر زیمنس جريان راه اندازی موتور را به ميزان مورد نياز محدود مي كنيم و اجازه كشيدن جريان هاي زياد را از برق كارخانه به موتور نمی دهيم.
يكی از قابليتهای اصلی راه انداز نرم موتور زیمنس محدود كردن جريان راه اندازی است ولی هنوز راه انداز نرم زیمنس قابليتهای ديگری نيز دارد.

 

مفهوم “نرم” در راه انداز نرم زیمنس :


مفهوم “نرم” به اين معناست كه جلوی تنشهای الكتريكی و مكانيكی گرفته ميشود.از سوی ديگر نرم به اين معناست كه موتور تدريجا” دور ميگرد و به دور اسمی خود می رسد. به صورت طبيعی مدت زمان راه اندازی در هنگام استفاده از راه انداز نرم بيشتر از حالت اتصال مستقيم موتور به شبكه است.به عبارت ديگر سافت استارتر زیمنس جلوی فشارهای وارده به موتور را در هنگام راه اندازی می گيرد.

 

سافت استارترهای زیمنس در بازار در سه مدل عرضه می شوند:


۱- آنالوگ بدون حفاظت

۲- آنالوگ با حفاظت
۳- دیجیتال

اجزای تشکیل‌دهنده در طراحی سافت استارتر عبارتند ازمدار چاپی ، هیت‌سینک، تریستورها، فن­ها، و بدنه (پلاستیکی یا فلزی). مدارهای کنترلی در طراحی سافت استارتر می توانند از نوع آنالوگ، دیجیتال و یا ترکیبی از آنها باشد. سیگنال­های خروجی می توانند به صورت توابع قابل برنامه ریزی باشند که امکان انتخاب های متفاوتی را به کاربر می‌دهد. سافت‌استارترها می‌توانند مجهز به رله‌های اضافه‌بار الکترونیکی (EOL) باشند که جایگزین رله های بی متال حرارتی مرسوم می­شود.

چرا سافت استارتر لیان الکتریک ویرا


در پایان باید گفت که این شرکت لیان الکتریک ویرا عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

طی سال گذشته بخش بازرگانی شرکت لیان الکتریک ویرا به عنوان مجری فرایند خرید به همراه کادر فنی متبحر تمامی تلاش خود را در جهت تامین کالا از برترین سازندگان جهانی معطوف نموده تا در افزایش بهره وری با ارائه خدمات با کیفیت و نهایتاً رضایتمندی مشتریان خود سهیم باشد.

در مقالات بعدی درباره روش های کنترل راه اندازی سافت استارتر (soft starter) و انواع سافت استارتر صحبت خواهد شد.

در زمان توقف موتور نیز پارامترهای بالا قابل تنظیم است و می­توان توقف تطبیقی را ایجاد نمود.

 

سافت استارتر (soft starter) چیست؟

موتورها هنگام شتاب دادن و سرعت کامل به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند. انواع سافت استارتر برای کاهش جریان های ورودی و محدود کردن گشتاور استفاده می شود. اگر می خواهید از تجهیزات خود محافظت کنید و عمر موتور خود را افزایش دهید و با شروع و توقف های مکرر باعث کاهش گرمای موتور شوید حتما از سافت استارتر ها استفاده نمایید.

بنابراین ، یک سافت استارتر سرعت کامل و شتاب ملایمی را ارائه می دهد. لذا آن ها فقط در هنگام راه اندازی استفاده می شوند. این شروع تدریجی با زدن ولتاژ اولیه به موتور حاصل می شود.

ما تمایل داریم از استارترهای نرم در برنامه هایی استفاده کنیم که نیاز به کنترل سرعت و گشتاور دارند. پس در هنگام راه اندازی و یا در جایی که نیاز به کاهش جریان های ورودی بزرگ راه اندازی مرتبط با یک موتور بزرگ باشد از سافت استارتر استفاده می شود. ما همچنین می توانیم از یک نرمش شروع استفاده کنیم.

وقتی یک سیستم مکانیکی (مانند نقاله ها، سیستم های کمربند محور، چرخ دنده ها و…) برای تسکین سنبله های گشتاور و تنش های مرتبط با راه اندازی عادی ، به یک شروع آرام نیاز داشته باشد سافت استارتر بهترین گزینه می باشد. همچنین می توان از آنها در پمپ ها استفاده کرد تا فشارهای ناشی از فشار در سیستم های لوله کشی از بین برود.

 

 

 سافت استارتر چگونه کار می کند؟

اولین سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید، این است که انواع سافت استارتر چگونه کار می کند؟

در واقع باید گفت که انواع سافت استارتر(soft starter) با تنظیمات از قبل تعیین شده جریان راه اندازی موتور را به میزان زیادی محدود کرده و اجازه کشیدن جریان های بسیار بالا از برق را به آن موتور نمی دهند. همین موضوع باعث می ‌شود که بسیاری از وسایل الکتریکی در امان بمانند و خود موتوری که قرار است راه اندازی شود با بهترین حالت راه اندازی گردد. می‌توان گفت که کار کرد این سافت استارترها بسیار مهم، حساس و کاربردی می باشد.

افراد باید سعی کنند در زمان خرید یکی از بهترین انواع سافت استارتر را بر روی آن جای گذاری نمایند. پس اگر بخواهیم یک خلاصه از تعریف کارکرد سافت استارتر داشته باشیم، باید گفت که انواع سافت استارتر محدودیت‌ هایی برای کشیدن جریان بالای برق را بر روی الکتروموتور در زمان شروع اعمال می کند.

 

 

 

نکات مهم در انتخاب یک سافت استارتر

انواع سافت استارتر(soft starter) دارای خواصی هستند که بیشتر مناسب برنامه های خاص می باشند. برای انتخاب مناسب ، موارد زیر لازم است:

بررسی اطلاعاتی چون تابلوی موتور آمپرهای بار کامل، آمپرهای روتور قفل شده، سرعت موتور در صورت موجود بودن.

الزامات گشتاور ماشین آلات و عدم تحرک بار.

تعداد شروع های مورد نیاز در هر ساعت یکی از نکات بسیار مهم است.. اگر تعداد شروع بیش از حد زیاد باشد ، اتلاف حرارت می تواند مشكلی ایجاد كند. لذا بهتر است برای موتورهایی که در روز چندین بار خاموش و روشن می شوند، سافت استارتری انتخاب شود که گرمایش مورتور را به حداقل برساند.

 

انتخاب انواع سافت استارتر سایت لیان الکتریک ویرا

 

 

سوالاتی که در مورد سافت استارتر ها وجود دارد.

 

با استفاده از سافت استارتر بانک خازنی کجای سیستم قرار می گیرد؟

مطمعناً این بانک در سمت ورودی قرار می گیرد. چنانچه بانک خازنی در سمت خروجی یعنی بین سافت استارتر و موتور قرار بگیرد، با توجه به اینکه رزنانس بین خازن ها و قسمت موتور ایجاد می شود، پیک ولتاژی شدید، باعث صدمه دیدن می شود.

آیا در ورودی سافت استارترها باید از کنتاکتور استفاده شود؟

سافت استارتر برای انجام وظایف خود نیاز آنچنانی به کنتاکتورها به خصوص در ورودی خود ندارد.

چرا باید سافت استارتر را بای پس کرد؟

معمولاً پس از راه اندازی موتور، انواع سافت استارتر از مدار اصلی خارج می‌گردد. اصلی ترین دلیل این کار این می باشد که در صورت بای پس، جریان قدرت از تریستورهای سافت استارتر عبور نمی کند و به همین دلیل باعث کم شدن تلفات حرارتی می شود.

 

بحث پایانی سافت استارترها

شرکت لیان الکتریک ویرا به عنوان یکی از شرکت‌ های ارائه دهنده انواع سافت استارتر، همواره نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. شرکت عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی ، راه اندازهای نرم Soft Starter، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد به محصولات لیان الکتریک ویرا توجه بسیاری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *