انتخاب برگه

معرفی انواع رله (بخش اول)

امروزه به دلیل افزایش مصرف برق در شبکه­ های الکتریکی و لزوم حفاظت دقیق از این سیستم­ ها، استفاده از انواع رله ­های حفاظتی و آشنایی با انواع آن ها امری ضروری است. در این مقاله صرفا به معرفی انواع آنها ها خواهیم پرداخت و در مقاله بعدی هر کدام را تشریح خواهیم کرد.

رله چیست؟

رله نوعی سریع از کلید های الکتریکی است که به صورت آنی، مستقیم یا با مدارات کنترلی دیگر مدار الکتریکی مورد نظر ما اعم از انواع تابلو برق یا خطوط انتقال را باز و بسته می‌ کند.  با توجه به نوع ساختار و مواد به کار رفته در ساخت آن و همچنین روش باز و بسته شدن آن به صورت‌های مختلف حرارتی ، مکانیکی، مغناطیسی، و… می‌باشد. یکی از کاربرد های مهم آن استفاده در مکان هایست که نیاز به کنترل مدار بوسیله یک سیگنال کوچک است. هم چنین کنتاکتور ها نیز در واقع نوعی از آن ها ها هستند که توانایی قطع و وصل توان‌های بالا به صورت مستقیم یا موتور‌های الکتریکی یا دیگر بار‌ها را دارند.. در سیستم‌های  قدرت  مثل خطوط انتقال یا ژنراتور های مدرن این عملیات به وسیله تجهیزات دیجیتال از اتاق کنترل انجام می‌پذیرد که رله‌ های حفاظتی نامیده می‌شوند.

رله حفاظتی

انواع رله

 1.  لچ (Latching relay)
 2. رید (Reed relay)
 3.  رطوبت جیوه (Mercury-wetted relay)
 4. جیوه (Mercury relay)
 5. پلاریزه (Polarized relay)
 6.  ماشین ابزار (Machine tool relay)
 7. کواکسیال (Coaxial relay)
 8.  تاخیر زمانی (Time delay relay)
 9. کنتاکتور (Contactor)
 10.  حالت جامد (Solid-state relay
 11.  استاتیک (Static relay)
 12.  کنتاکتور حالت جامد (Solid state contactor relay)
 13.  بوخهلتز (Buchholz relay)
 14.  تماسی هدایت سریع (Force-guided contacts relay)
 15. حفاظتی اضافه بار (Overload protection relay)
 16. خلا (Vacuum relays)
 17. ایمن (Safety relays)
 18. چند ولتاژ (Multi-voltage relays)

 

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب مرتبط دیگر ما که شامل: اهداف رله حفاظتی ؟، رله حفاظتی زیمنس ، حفاظت موتور با رله حفاظتی (بخش اول)، تعمیرات اینورتر و مراحل آن، نقش راه انداز نرم در شناورها، چاه ها و پمپ های آب، و … می باشد را مطالعه کنید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *