در مقاله  تعمیرات اینورتر و مراحل آن  و آماده سازی های اولیه برای تست این تجهیزات را مطرح کردیم. همچنین بحث شد که یک مولتی متر مناسب با دارا بودن اندازه گیری های دیود چک، مقاومت و ولتاژ متناوب و مستقیم می توانید تعداد تست ایمن بدون نیاز به برق را برای ما امکان پذیر نماید. در این مقاله به توضیح مراحل تست و تعمیرات بخش ورودی اینورتر های متفاوت می پردازیم. در مقاله های بعد به بخش اصلی آن خواهیم پرداخت

 

 

تست و بررسی دیود های ورودی در تعمیرات اینورتر

در رابطه با تعمیرات اینورترهای امروزی باید بدانیم که ورودی یا یکسوساز از دیودهایی تشکیل شده است که برق سینوسی سه فاز ورودی را به یک موج یکسو شده DC تبدیل می کند. برای هر فاز بسته به نوع پل دیودی مورد استفاده، حداقل دو دیود وجود دارد. این دیودها پشت به هم قرار گرفته اند تا بدین شکل موج AC هم در نیم سیکل مثبت و هم در نیم سیکل منفی فرایند یکسوسازی را طی کند.

در اینورترهایی که از پل های دیودی 12 یا 18 پالسه بهره می برند، که مزیت آن ها کاهش قابل توجه هارمونیک تولیدی در ورودی اینورتر می باشد، کار تعمیرات اینورتر کمی دشوارتر می گردد. با این حال ما همچنان در تحلیل های خود برای این کار، پل دیودی 6 پالسه که بسیار رایج تر است را مد نظر قرار می دهیم. همچنین می توانید مقاله هشدارها و خرابی ها در تعمیرات اینورتر را نیز مطالعه کنید.

برای تست ورودی در تعمیرات اینورتر، باید دیود چک های ساده ای انجام دهیم. این تست ها شامل بررسی جهت بایاس مستقیم و معکوس هر دو دیود هر فاز می باشد. در فرایند این تست از ترمینال های ورودی L1،  L2 و L3 و ترمینال های لینک DC بهره می بریم. اگر مطمئن نیستید که ترمینال های ورودی اینورتر کجا هستند، به دفترچه راهنمای اینورتر مراجعه کنید. مولتی متر را روی حالت دیودچک قرار دهید.

تست دیود های ورودی درایو

ابتدا یکی از پروب های مولتی متر را روی پایه منفی خط DC و دیگری را روی ترمینال سه فاز می گذاریم. مرحله بعد همین عمل را با پایه مثبت DC و ترمینال سه فاز تکرار می کنیم. در حالت سالم بودن اینورتر روی مولتی متر باید اعداد بین ۰.۳ تا ۰.۵ را نشان دهد.

در صورتی که این عدد صفر باشد یک دیود عیب را دارد. اگر روی اعداد مولتی متر هیچ تغییری مشاهده نکردیم باید جای پروب ها را تعویض کنیم، اگر باز تغییری حاصل نشد این دیود نیز خراب است.( یک نمونه از عیب یابی و تعمیرات اینورتر های زیمنس)

مراحل تست دیود

1- سر قرمز مولتی متر را روی فاز L1 از ترمینال های ورودی و سر مشکی مولتی متر را روی +DC قرار دهید. یک دیود سالم باید مقدار 0.5VDC‌ را روی مولتی متر نشان دهد. همین عمل را برای دو فاز بعدی نیز تکرار کنید.

2- اندازه گیری 0.5 VDC‌ فقط یک تقریب است و بسته به اینورتر و توان مدل می تواند تغییر کند. اگر در هر زمان مولتی متر عدد صفر ولت بخواند، آن دیود اتصال کوتاه شده است.

3- مرحله بعدی بررسی جهت بایاس معکوس دیودها است. سر مولتی متر – (سیاه) را به ترمینال R / L1 متصل کنید، و سر قرمز مولتی متر را به ترمینال (+) dc متصل کنید. با اتصل سر مشکی مولتی متر به پایانه های S / L2 و T / L3، دو ورودی باقی مانده را نیز بررسی کنید. مولتی متر پس از شارژ خازنهای فیلتر درایو درنهایت باید (OL) را نمایش دهد. OL در شرایطی اتفاق می افتد که منبع تغذیه در مولتی متر قادر به عبور جریان از طریق دیود در جهت تعیین شده نباشد.

4- اکنون کار ما با دیودهای بالایی تمام شده است و باید عملکرد هر دو جهت دیودهای باقی مانده را روی یکسو ساز به هنگام تعمیرات اینورتر بررسی کنیم. با قرار دادن سر قرمز مولتی متر روی ترمینال (-) و سر مشکی روی ترمینال R / L1 شروع می کنیم. این اندازه گیری دوباره باید حدود 0.5VDC‌ را نشان دهد. حال، سر مشکی مولتی متر را به ترمینال های S / L2 و T / L3 منتقل کنید و باید مقادیر مشابهی را مشاهده کنید. برخی از مهندسان، تفاوت بیش از 0.05VDC را بین آنها علامت بدی قلمداد می کنند، زیرا این بدان معنی است که یک یا چند دیود نیاز به تعویض دارد.

تست و بررسی لینک ِDC یا خازن ورودی در تعمیرات اینورتر

بعد از اینکه دیودها موج AC ورودی را به DC اصلاح کردند ، خازنهای DC ولتاژ را ذخیره می کنند و تأثیر یکنواختی را بر روی موج ولتاژ لینک DC ایجاد می کنند. برای بررسی کامل خازن ها، یک مهندس تعمیرات می بایست خازن های جداگانه را از سیستم خارج کرده و از یک تستر که قابلیت آزمایش خزان های با ظرفیت میکروفاراد بالا را دارد، ‌استفاده کند. همچنین می توانید مقاله راهکارهای مناسب هنگام تعمیرات اینورتر را نیز مطالعه کنید.

خازن ورودی درایو

به جای این کار (برای بررسی بدون قدرت) بازرسی بصری برای هرگونه علائم آسیب فیزیکی یا نشت مایعات الکترولیتی از خازن کافی است. گاهی اوقات حتی اگر خازن سالم نباشد، ممکن است بویی نیز استشمام کنید … و بو به احتمال زیاد قوی نیز خواهد بود و نیاز به تعمیرات اینورتر است. اگر درایو مورد نظر ساعت های زیادی کار کرده باشد و پرسنل تعمیر و نگهداری در حال جایگزینی سایر اجزای دیگر باشند، بد نیست که خازن های لینک DC را نیز جایگزین کنید.

اگر مراحل اولیه تعمیرات اینورتر را به درستی طی کرده باشید، مشکل می تواند تا حدی برطرف شود و  اینورتر سالم در این بخش ها دارید که می توانید با رضایت به مشتری تحویل دهید. همه این ها به کنار، تعمیرات اینورتر کار تخصصی و پر چالشی است، برای دردسر کمتر، می توانید تعمیر تجهیزات خود را به تیم متخصص ما در شرکت لیان الکتریک ویرا بسپارید. امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب دیگر ما که شامل مطالعه موردی ‌تعمیرات اینورتر مدل لنز ۸۲۰۰ می باشد را مطالعه کنید.

در این مقاله سعی شد به صورت تخصصی تعمیرات اینورتر به خصوص بخش های ورودی آن را مورد بررسی قرار دهیم. در مقاله های بعد به طور مفصل به تست و بررسی بخش اصلی اینورتر یعنی IGBT ها و مدار خواهیم پرداخت. به منظور بررسی و انجام تعمیر سافت استارتر، اینورتر و درایو کنترل دور می توانید با کارشناسان مجرب شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *