در این مقاله قصد داریم تعدادی از نکات کلیدی در انتخاب بهینه و مناسب بین سافت استارتر ها و درایو های کنترل دور را نام ببریم. لازم به ذکر است که انتخاب بهینه در این زمینه نه تنها کارایی کلی سیستم مورد نظر را بالا می برد بلکه موجب کاهش هزینه ها در دراز مدت و جلوگیری از تعمیرات سافت استارتر و درایو ها و دیگر تجهیزات الکتریکی می گردد. (نکاتی در مورد تعمیرات سافت استارتر های زیمنس)

مقدمه

عموما برای راه اندازی موتورهای نوع قفس سنجابی به جز روش های سنتی راه اندازی به روش مثلث- ستاره از دو وسیله الکتریکی به نام سافت استارتر و درایو کنترل دور که در حال حاضر از بهترین روش ها هستند جهت راه اندازی نرم یا جلوگیری از جریان هجومی اولیه استفاده می شود اما سوال اصلی اینجاست که باید از کدام استفاده بکنیم؟

این انتخاب درست از دو جهت برای کارفرما حائز اهمیت است:

  1. اول اینکه با توجه به نیازهای متنوع از نظر فنی در صنعت باید تجهیز مناسب و درست را جهت رفع آن نیازها انتخاب کنیم.
  2. مسئله بعدی بحث هزینه هاست که پارامتری بسیار مهم در مباحث صنعتی است. به طور مثال هزینه سافت استارتر و یک درایو در برخی موارد بسیار زیاد است و انتخاب درست در این موضوع مهم به نظر می رسد.

ما در این مقاله قصد داریم در چند مورد انتخاب بین این دو تجهیز را بررسی کنیم تا اگر به هر یک از آنها برخورد کردید انتخاب بهینه ای داشته باشید.( یک نمونه از تعمیرات سافت استارتر های ABB)

نکته اول

اگر قصد راه اندازی موتور با بار کامل را دارید سافت استارتر گزینه مناسبی نخواهد بود چرا که در آن ها موتور با ولتاژ کامل راه اندازی نمی شود که این مسئله منجر به راه اندازی موتور با گشتاور کم خواهد شد. برای مثال در دستگاه های سنگ شکن که موتور باید با گشتاور زیادی راه اندازی شود و یا در بالابرها که نیاز به گشتاور راه اندازی دارند سافت استارترها گزینه مناسبی نیستند.

راه اندازی موتور با بار کامل

نکته دوم

در صورت استفاده از موتورهای سه فاز به صورت مقطعی و متناوب، به این معنی که زیاد روشن خاموش میکنید، هیچ کدام از سافت استارتر و درایو توصیه نمیشود و پیشنهاد ما همان روش های سنتی راه اندازی مستقیم یا ستاره مثلث است. چرا که در این حالت فقط روشن و خاموش شدن موتور نیاز است و نه کنترل گشتاور یا سرعت و جریان اولیه! فقط باید به کلاس موتور از نظر سیکل کاری دقت کرد و انتخابی مناسب را انجام داد.

نکته سوم

اگر برای موتور سه فاز تغییر سرعت های زیاد و یا سرعتهای بالا نیاز است مسلما درایو بهترین و تنها گزینه خواهد بود. چرا که سافت استارتر اصلا توانایی کنترل سرعت را ندارد. برای مثال در صنایع ریسندگی و چله کشی که کشیدن نخ ها و چرخاندن قرقره ها جهت جمع کردن نخ مورد نظر است باید سرعت معقول جمع کردن توسط درایو تعیین شود. (تشریح فرایند راه اندازی نرم پس از تعمیرات سافت استارتر)

سافت استارتر و صنایع ریسندگی

نکته چهارم

بهترین گزینه برای حالتی که به راه اندازی الکتروموتور به صورت ملایم و در یک بازه زمانی مشخص و با گشتاوری حدود ۵۰ درصد گشتاور بار کامل نیاز است سافت استارتر است. مثلا برای نوارهای نقاله ها به خصوص زمانی که بر روی نوار نقاله اجناس حساس به لرزش شدید وجود دارد بهترین گزینه سافت استارتر است. قبلا در مقاله انتخاب سافت استارتر مناسب برای کاربرد نوار نقاله به آن اشاره کرده ایم.

دقت کنید که برای این کاربرد از درایو هم می توان استفاده کرد اما همانطور که قبلا اشاره کردیم ملاحظات اقتصادی را باید متناسب با نوع کاربرد در نظر بگیریم.

مورد پنجم

و در آخر اگر قصد صرفه جویی در مصرف انرژی را داریم مثلا مصارفی مثل پمپ ها و فن ها بهترین گزینه درایو ها هستند.

 

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد و همچنین شما می توانید جهت مشاوره برای خرید و تعمیرات سافت استارتر ها و درایو ها با کارشناسان مجرب مجموعه لیان الکتریک تماس حاصل کنید. (مسئله حفاظت در تنظیمات و تعمیرات سافت استارتر)

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *