مهم ترین و اصلی ترین عامل استفاده از سافت استارتر کنترل و محدود کردن جریان راه اندازی می باشد که نقش کلیدی در انواع موتور های الکتریکی ایفا می کند. در درون این دستگاه از المان های الکترونیک قدرت نظیر تریستورها و مدارهای کنترل با انواع IGBT استفاده می شود.  اصول کار المان ها و ادوات الکترونیک قدرت و مدارهای کنترلی برای تنظیم  ولتاژ بر اساس کلیدزنی مناسب اِلمانهای قدرت است. (نکاتی برای تعمیرات سافت استارتر)

عملکرد آن به این صورت است که با گذشت زمان مقدار مؤثر ولتاژ از صفر افزایش می یابد و متعاقبا جریان نیز افزایش می یابد ولی فرکانس برق خروجی و  ورودی به طور کلی ثابت می ماند. به طور کلی راه انداز های نرم را به دو روش زیر می توان وصل کرد و استفاده نمود. پیش از شروع می توانید مقاله انواع پیغام ها و آلارم های رایج در تعمیرات سافت استارتر را مطالعه کنید.

اتصال سه سیمه استاندارد در سافت استارتر

در این حالت سه سیم از موتور القایی خارج می شود که مستقیماً به خروجی سافت استارتر یعنی ترمینال های  U،V،W  متصل می شوند و با این مدل سربندی در واقع جریان هر دو یعنی موتور و راه انداز  یکسان می شود. همچنین دقت داشته باشید که در صورت اتصال سه سیمه،  مقدار پورت و خروجی شماره ۱۵۰ باید صفر در نظر گرفته شود( یعنی p150=0). که در این سربندی همان طور که در شکل زیر می بینید ادوات حفاظتی نیز به صورت زیر قرار می گیرند.

استصال سه سیمه سافت استارتر و موتور

اتصال شش سیمه مثلثی در سافت استارتر

همان طور که از اسم آن میشود حدس زد در این نوع اتصال از موتور الکتریکی 6 سیم خارج می شود و نکته قابل توجه این است که در این مدل جریان عبوری از سافت استارتر حدودا 58 درصد نسبت به اتصال سه سیمه کمتر خواهد بود که با این ویژگی می توان هزینه های مصرف انرژی را کاهش داد و همچنین می توان با استفاده از سافت استارتر توان پایین تر برای موتور های الکتریکی با توان بالاتر را نیز راه اندازی کرد. تنها باید دقت داشت که در این روش هزینه های ناشی از کابل کشی اضافه را در نظر بگیریم. همچنین بر خلاف حالت قبل پارامتر 150 باید یک شود.(p150=1)

استصال شش سیمه سافت استارتر و موتور

نکاتی که باید در مورد  سافت استارتر بدانید

  • سافت استارتر درصنعت و کارخانه های فقط برای راه اندازی موتورهای القایی به کار می رود و حین کار موتور وظیفه دیگری ندارد در واقع قابلیت کنترل حین عملکرد موتور را ندارد و در این حالت بیشترین جریان راه اندازی حدود 2.5 برابرجریان حالت عادی موتوراست.
  • در راه انداز های نرم ازکلیدهای استاتیکی (SSR) استفاده می شود که غالبا درتوان های پایین از ترایاک (Triac) و در توان های بالا از یک جفت تریستور(thyristor)  بصورت موازی معکوس در سافت استارتر استفاده می شود.
  • همچنین آن ها این قابلیت را دارند که با استفاده از یک عدد می توان تعداد زیادی موتور الکتریکی را راه اندازی کرد. برای مثال تعداد 10 دستگاه موتور یا بیشتر را می شود با یک راه اندازنرم راه اندازی کرد.
  • امکان افزایش سرعت موتور بیشتر از سرعت نامی آن با استفاده از سافت استارتر وجود ندارد.
  • راه اندازی موتور به روش مدار ستاره- مثلث نیز به نوعی راه اندازنرم تعبیر می شود با این تفاوت که قطع و وصل کنتاکتوری است و جریان راه اندازی تا 4 برابر جریان نامی می تواند افزایش یابد و هیچ کنترلی روی جریان اولیه نخواهیم داشت.

در صورت نیاز به خرید و تعمیرات سافت استارتر و انواع درایو های کنترل دور می توانید با کارشناسان مجرب شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل کنید و مشورت لازم را به عمل بیاورید. امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد همچنین می توانید مقالات مرتبط دیگر در این زمینه مثل تشریح ترمینال های  ورودی و خروجی در تعمیرات  سافت استارتر را مطالعه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *