تابلو برق های امروزی

با گذشت ده ها سال از پدیدار شدن صنعت تابلوسازی، همچنان تابلو برق ها بازار بسیار خوبی در سرتاسر دنیا دارند که این به دلیل رشد صنایع مختلف و وابستگی بیشتر به انرژی الکتریکی می باشد. با این حال، این صنعت دچار تغییر و تحولات فراوانی شده است که در راستای بهبود تابلو ها و افزایش بهره وری آن بوده اند. این تغییرات جنبه های مختلفی داشته اند که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم. همچنین شما می توانید مقاله بررسی پدیده قوس الکتریکی در تابلو برق ها را مطالعه کنید.

تغییر در سایز و اندازه تابلو برق ها

به جرئت می توان گفت که بزرگ ترین تغییری که در سال های اخیر در تابلو برق ها رخ داده است مسئله اندازه آنهاست که ناشی از کوچک تر شدن قابل توجه بسیاری از تجهیزات تابلویی بوده است. فارغ از وضعیت بازار صنایع، فضای موجود بسیار محدود بوده و اندازه تابلو بسیار تعیین کننده است چرا که هر چه تابلو برق فضای بیشتری اشغال کند، فضا برای جایگذاری سایر تجهیزات تولیدی کمتر خواهد بود.

فضای تابلو برق

تقریبا می توان گفت که تمام تجهیزات تابلویی کاهش اندازه قابل توجهی را تجربه کرده اند که این شامل تمامی تجهیزات از جمله کلیدها، کنتاکتورها، خازن ها، اینورترها، سافت استارترها و PLC ها می باشد (تفاوت های اصلی بین تابلو برق های AIS و GIS )

 

تغییر بازدهی و کارایی تابلو برق ها

یکی دیگر از مسائل مهم در صنعت بحث بازدهی تجهیزات می باشد. تابلوهای برق امروزه نسبت به بیست سال پیش بازدهی انرژی بسیار بیشتری دارند. با پیشرفت فن آوری، تجهیزات الکتریکی بسیار کارآمد تر و پربازده تر شده اند. این کارآیی باعث می شود تا اجزای خنک کننده با اتلاف انرژی کمتری کار کنند ، بنابراین گرمای کمتری از اجزای آن آزاد می شود. تمامی تابلوسازان ملزم به پیروی از الزامات محدوده مناسب تهویه هوا برای تجهیزات دارای تلفات حرارتی مثل درایوها هستند تا این تجهیزات بتوانند دفع حرارت را به خوبی انجام دهند.

تجهیزات الکتریکی

بیست سال پیش، بیشتر تابلو برق ها با توان AC کنترل می شدند و اکنون این جریان DC است که تغذیه کنترلی بسیاری از تابلو ها را تشکیل می دهد. این تغییر در ولتاژ کنترل به معنای مصرف برق متفاوت است. وقتی انرژی وارد شده به تابلو  با بازدهی بیشتری تبدیل به کار مفید می شود، اجزاء گرمای کمتری از خود نشان می دهند و می توانند بسیار نزدیک تر و کمپکت تر نسبت به تجهیزات دیگر در تابلو جانمایی و نصب شوند. تجهیزات مجاور همچنین به ردپای کوچکتر تابلو برق ها نسبت به 60 سال پیش کمک می کنند.

تغییر استاندارد های مربوط به ایمنی در تابلو برق ها

ایمنی در تمامی صنایع از جمله تولید تابلو برق نیز امری ضروری است که در این حوزه مسیری طولانی را طی کرده است. بخش اصلی این افزایش ایمنی ناشی از کنترل افت ولتاژ و همچنین پوشانده شدن قسمت های برقدار با عایق مناسب است. این بدان معناست که 95% قسمت های برق دار یا محصور شده اند یا درون تجهیز قرار داده شده اند و رخداد یک اتفاق ناامن تقریبا غیرممکن است. این امر احتمال آسیب دیدن یک اپراتور در اثر لمس یک قسمت برق دار  با بدن یا ابزار خود را تا حد زیادی کاهش می دهد. 5٪ باقی مانده از قسمت های برقدار مثل شینه ها را نیز می توان با استفاده از روکش های عایقی مناسب ایمن کرد.

ایمنی در صنعت برق

در تابلو برق های امروزی برای جلوگیری و ایمنی و حفاظت در برابر قوس های الکتریکی نیز تمهیدات مختلفی اندیشیده شده است. برای این منظور تمام تابلوسازی ها امروزه ملزم به تولید تابلو های سازگار با استانداردهای NEC / NFPA 70E / 508A هستند که در برابر قوس الکتریکی محافظت می کنند و تابلو برق ها را برای اپراتورها ایمن تر می کنند.

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد. همچنین شما می توانید مطالب مرتبط دیگر ما شامل ملاحضات فني پيرامون ساخت و نصب تابلو برق را مطالعه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *