درایو کنترل دور چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631088392062{margin: 0px !important;padding: 12px !important;background-color: #d8d8d8 !important;border: 2px initial #2d2d2d !important;border-radius: 10px !important;}”]

تک تک مهندسان و تکنسین ها در شرکت لیان الکتریک ویرا تجربه قابل توجهی در زمینه تعمیر درایو و سایر لوازم الکتریکی و موتور دارند. آنان به طور قطع دارای اطلاعاتی جامع در رابطه با مشکلات مربوط به موتور الکتریکی شما به طور کلی و مشکلات مربوط به درایو کنترل دور به طور خاص، می باشند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

کار کردن با موتورهای الکتریکی غالبا ممکن است دشوار و سخت گردد. اکثر این مشکلات معمولا به علت اشکالاتی در درایوهای کنترل دور AC یا DC موتور پیش می آید. اگر شما با مشکلات مشابهی از این دست مواجه شدید، شرکت لیان الکتریک ویرا مفتخر خواهد بود که خدمات تعمیر درایو را خدمت شما هموطنان گرامی ارائه دهد. متخصصان مجرب ما مشکل درایو کنترل دور شما را تشخیص داده و راه حل های پایداری را در اختیار شما قرار می دهند.

در این نوشته قصد داریم، ضمن معرفی درایو کنترل دور به روند عیب یابی و تعمیر درایو از نگاه کارشناسان و متخصصان لیان الکتریک بپردازیم. اگر در تجهیزات صنعتی خود از درایو کنترل دور بهره می برید، توصیه می شود ادامه این نوشته را از دست ندهید.

تعمیر درایودرایو کنترل دور چیست؟

درایو کنترل دور در اصل یک کنترلگر موتور است که وظیفه آن این است که موتور الکتریکی را راه اندازی کند. درایو کنترل دور الکتریکی این کار را به وسیله تغییر فرکانس و ولتاژ تغذیه شده به موتور انجام می دهد. البته درایو کنترل دور به اسم های دیگری نیز شناخته می شود که عبارت است از:

 1. درایو فرکانس متغیر (VFD)
 2. درایو فرکانس قابل تنظیم (adjustable frequency drive)
 3. درایو جریان متناوب (AC drive)
 4. میکرو درایو
 5. درایو سرعت قابل تنظیم
 6. و از همه این نام ها معمول تر اینورتر (inverter) می باشد.

با نگاهی کلی به نقش این ابزار می توان گفت که از اجزای بسیار پر اهمیت برای موتور محسوب می شود و بسیاری از عملکردهای موتور تحت تاثیر آن است و به همین سبب باید به مبحث تعمیر درایو توجه ویژه ای شود. چرا که یک درایو کنترل دور آسیب دیده می تواند کارکرد روان موتور الکتریکی شما را مختل سازد، و در اینجاست که شما می توانید برای خدمات تعمیر درایو قابل اعتماد به تکنسین های لیان الکتریک مراجعه نمایید.

خدمات تعمیرات درایو کنترل دور لیان الکتریک

 

چرا خدمات تعمیر درایو لیان الکتریک را انتخاب کنیم؟

1.       بهره مندی از تیم حرفه ای، ماهر و مجرب در تعمیر درایو

تیم حرفه ای، ماهر و مجرب در سرویس اینورتر

 

تک تک مهندسان و تکنسین ها در شرکت لیان الکتریک ویرا تجربه قابل توجهی در زمینه تعمیر درایو و سایر لوازم الکتریکی و موتور دارند. آنان به طور قطع دارای اطلاعاتی جامع در رابطه با مشکلات مربوط به موتور الکتریکی شما به طور کلی و مشکلات مربوط به درایو کنترل دور به طور خاص، می باشند. در واقع بهره مندی از دانش کافی و به‌روز نقطه قوت تیم تعمیرات لیان الکتریک است.

علاوه بر آن ارائه خدمات تعمیر درایو از سوی لیان الکتریک محدودیت زمانی ندارد و تیم ما همیشه در دسترس خواهد بود تا سوالات و مشکلات شما را برطرف ساخته و بتواند پیشنهادات ارزنده ای را جهت نگهداری و کار کردن با دستگاه ها را در خدمت شما قرار دهد.

2.      ارائه خدمات مقرون به صرفه

ما برای دسترنج و وضعیت اقتصادی مشتریان خود ارزش قائل هستیم و خدمات تعمیر درایو را کاملا متناسب با وضعیت مالی مشتریان ارائه می دهیم. به این معنا که به شما این اطمینان را می دهیم که تیم تعمیر درایو لیان الکتریک می تواند خدمات کارآمد و قابل اعتمادی را با مناسب ترین هزینه در خدمت شما قرار دهد.

سال ها تجربه ارائه خدمات و فعالیت در این حرفه به ما آموخته است که چگونه خدمات با کیفیت بالا را به مشتریان ارائه دهیم بدون آنکه هزینه های سنگینی را بر آنان تحمیل نماییم.

ارائه خدمات موثر تعمیر درایو

همانطور که گفته شد، ارائه خدمات تعمیر درایو توسط تیم لیان الکتریک با قیمت مناسب صورت می گیرد ولی در عین حال ارائه خدمات در بالاترین سطح کیفی انجام می شود. ما می توانیم در پایان فرآیند تعمیر درایو این را تضمین کنیم که عملکرد درایو شما به خوبی یک درایو کنترل دور نو و تازه خریداری شده می باشد.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ما ارائه خدمات را به انجام تعمیر درایو و راه اندازی مجدد آن محدود نمی کنیم. بلکه یک گام فراتر رفته و یک بررسی و چک-آپ کامل بر روی درایو انجام داده و همه اجزای درایو کنترل دور را که قدیمی و فرسوده هستند، و به زودی ممکن است احتیاج به جایگزینی داشته باشند، تعویض می کنیم.

ارائه خدمات موثر تعمیر درایوعلاوه بر آن ما تمام اجزای ضروری درایو کنترل دور را طبق روند استاندارد تست، مطابق با شرکت سازنده امتحان می کنیم. پس از انجام تعمیرات و تعویض های لازم بر روی درایو، آن را پیش از نصب و پس از نصب بر روی سیستم تست می کنیم تا از صحت آن اطمینان حاصل شود. بنابراین شیوه خدماتی ما به این شکل است که در کنار معاینه قسمت معیوب و تعمیر آن، بررسی کامل نسبت به کل سیستم نیز انجام خواهیم داد.

تعمیر درایو برای همه برندها

تمام خدمات شرکت لیان الکتریک ویرا شامل تعمیرات سافت استارتر، تعمیرات اینورتر و درایو بر روی تمام برندهای موجود در بازار قابل اعمال است، از جمله برندهای زیر:

 1. ABB
 2. زیمنس (Siemens)
 3. اشنایدر (Schneider)
 4. اینورتک (INVERTEK)
 5. VACON

ما اطمینان خاطر داریم که پس از بهره مندی از خدمات ما در زمینه تعمیر درایو، در صورت مواجهه با هرگونه مشکل در تجهیزات کنترلی موتور، اولین نامی که به ذهن شما خطور می کند، حتما نام لیان الکتریک خواهد بود.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از درایو کنترل دور

ما به اهمیت نقش درایو برای دستگاه ها واقف هستیم و اینکه نبود آن احتمال چه آسیب هایی را برای موتور افزایش می دهد. به همین منظور تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را برای درایو کنترل دور شما ارائه می نماییم. خدمات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ما شامل وارسی کامل درایو شما خواهد بود که می توان آن را در مراحل زیر خلاصه کرد:

 1. بازرسی بصری درایو توسط متخصصان
 2. تمیز کردن آن به وسیله هوای خشک فشرده
 3. بررسی و چک کردن ارتباطات آن برای دسترسی به گشتاور صحیح
 4. تعویض قطعات معیوب و ناقص یا فرسوده

نگهداری پیشگیرانه از اینورتر Vaconبه شما پیشنهاد می شود که لااقل سالی یک بار این فرآیند بازدید را برای درایو انجام دهید تا از کارکرد نرم و طول عمر زیاد آن مطمئن شوید و مجبور به پرداخت هزینه های زیاد برای تعمیر درایو نشوید.

گام‌های عیب یابی در تعمیر درایو

اولین قدم در رفع یک عیب، یافتن آن است و برای این منظور باید دستگاه به خوبی مورد معاینه قرار بگیرد. در ادامه قدم هایی را که در این راستا باید برداشته شود، معرفی می نماییم.

 1. سیستم را به خوبی مورد بازرسی بصری قرار دهید؛ در این قسمت شما باید دنبال نشانه های خرابی باشید. از جمله این نشانه ها عبارتند از: نشتی یا جریان آب، رطوبت بالا، درجه حرارت خیلی کم یا خیلی زیاد، آلودگی و جرم بیش از حد یا ذرات آلاینده و عوامل خورنده در نزدیکی یا زیر تجهیزات.

در اینجا یک قاعده سرانگشتی خوب وجود دارد که می توانید به آن توجه کنید: اگر به خاطر شرایط محیطی که درایو در آن قرار دارد حاضر نباشید که تلویزیون خود را در نزدیکی آن قرار دهید، نشان دهنده این است که آن محیط دارای شرایطی است که برای درایو نیز آسیب زا می باشد. در ضمن اگر محفظه ای که درایو در آن قرار دارد به خوبی مهر و موم نشده است به شکلی که بتواند از آن در برابر عوامل محیطی محافظت کند، باید مراقبت بیشتری برای نگهداری آن به خرج دهید تا مجبور به انجام تعمیر درایو نشوید.

 1. تمام جرم ها و زباله ها و گرد و غبار و خوردگی ها را از سطح درایو پاک کنید؛ بسته به محیط قرارگیری، ممکن است مشکلات مهمی از لحاظ آلودگی برای دستگاه پیش بیاید. متخصصان تعمیر درایو می گویند این دستگاه همواره باید نسبتا تمیز باشد. اجاز ه ندهید مقدار زیادی جرم و کثیفی بر روی سینک حرارتی آن شکل بگیرد. این مسئله می تواند از سرمایش کافی نیمه رساناهای درایو جلوگیری کرده و به فن های سرمایشی آسیب وارد کرده و موجب مشکلات ناشی از افزایش دما شود.گام‌های عیب یابی در تعمیر درایو
 2. از محکم بودن تمام اتصالات سیم کشی اطمینان حاصل نمایید؛ به گفته تکنسین های تعمیر درایو اتصالات شل در سیم کشی درایو به جریان ورودی و به موتور، علت اصلی خرابی این دستگاه هستند. همانطور که درایو کنترل دور روزانه کار می کند، سیکل ثابت افزایش دما و در نتیجه سرمایش می تواند باعث شل شدن اتصالات در طول زمان گردد.

بسته به تولید کننده محصول، سیم به کار رفته ممکن است دارای انعطاف پذیری لازم نباشد. محکم ماندن اتصالات چنین سیم هایی مشکل است. بنابراین باید به فکر استفاده از سیم های مناسب باشید. چرا که اتصالات شل می تواند اختلالاتی را به وجود بیاورد. از جمله: اختلال جریان بیش از حد، از بین رفتن IGBT ها، خراب شدن یکسو کننده های ورودی، سوزاندن پایانه ها بر روی کانتکتورها و سوئیچ ها.

 1. بررسی کردن خط ولتاژها و جریان های ورودی به درایو؛ این ولتاژها باید در پنج درصد متعادل شوند. ولتاژ نامتعادل می تواند باعث ایجاد مشکلات بزرگی شود. علاوه بر آن لازم است که در مرحله بعد تعمیر درایو جریانی را که به ورودی درایو می آید، بررسی کنید.

سطوح جریان ممکن است از یک فاز به فاز دیگر مقداری متفاوت باشند و این باعث دغدغه و مشکلی جدی نمی شود. اما این امکان وجود دارد که ببینیم یکی از خطوط کاملا قطع شده است. به خاطر داشته باشید که بسیاری از درایوهای امروزی می توانند حتی با یک فاز موتور را راه اندازی کنند.

 1. در گام آخر از مرحله عیب یابی تعمیر درایو لازم است که خروجی آن را از لحاظ ولتاژ و جریان بررسی نماییم. درایو شکل موجی را که به سمت موتور حرکت می کند، تولید می نماید. در بیشتر درایوهای کنترل دور ولتاژ بخش اینورتر باید در چند ولت متعادل شود و به همین ترتیب جریان نیز متعادل گردد. اگر این تعادل از دست برود، تغییرات زیاد سبب می گردد که موتور دچار لرزش های شدیدی شود که می تواند مشکلاتی جدی را برای موتور به وجود آورد.

درایو کنترل دور چیست؟این ها گام های اساسی و اولیه در عیب یابی و تعمیر درایو است که برای انواع درایو کنترل دور قابل اعمال است. پیشنهاد می شود که به صورت دوره ای این فرآیند انجام شود تا بدین ترتیب بسیاری از مشکلات برطرف شده و نیازمند انجام تعمیر درایو برای طولانی مدت نباشید و درایو کنترل دور بتواند برای سال ها بدون مشکل کار کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه “عیب یابی مشکلات درایو کنترل دور” مراجعه نموده و یا اینکه با کارشناسان و متخصصان ما در لیان الکتریک تماس حاصل نمایید.[button title=”تماس با ما” link=”https://www.lianelectric.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a72/” target=”_blank” align=”” icon=”” icon_position=”” color=”blue” font_color=”” size=”2″ full_width=”” class=”” download=”” rel=””]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *