RTU ماژولار XCELL

XCell یک پلتفرم اتوماسیون پست پیشرفته است که به طور خاص برای پست های HV و MV طراحی شده است. فناوری پیشرفته این RTU دسترسی بلادرنگ به داده‌های Hardwire ادوات پست، IED های هوشمند، و تجهیزات درون شبکه IEC 61850 و کنتورهای هوشمند را فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که XCELL برای پست‌های جدید یا ارتقا و ادغام پست‌های موجود مناسب باشد.

لیان الکتریک تنها نماینده انحصاری شرکت ZIV در ایران می باشد

شما می توانید برای داشتن یک راه حل متفاوت با مشاوران شرکت لیان الکتریک ویرا بطور رایگان تماس داشته باشید( ۰۲۱۹۱۰۷۷۰۷۷)

یک پلتفرم RTU ایده‌آل برای پست‌های انتقال و فوق توزیع، که بهره‌برداری از کنتورهای هوشمند DLMS و IEC 61850  و همچنین ارتباط SCADA را تسهیل می‌کند

XCell یک پلتفرم اتوماسیون پست پیشرفته است که به طور خاص برای پست های HV و MV طراحی شده است. فناوری پیشرفته این RTU دسترسی بلادرنگ به داده‌های Hardwire ادوات پست، IED های هوشمند، و تجهیزات درون شبکه IEC 61850 و کنتورهای هوشمند را فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که XCELL برای پست‌های جدید یا ارتقا و ادغام پست‌های موجود مناسب باشد.

 

کاربردهای این RTU عبارتند از:

·       پلتفرم واحد برای دریافت و یکپارچهسازی تمام تجهیزات و ادوات درون پست

·       کاربردی به عنوان Gateway

·       مجهز به IEC 61850

·       مجهز به پروتکل‌های اندازه‌گیری هوشمند DLMS

·       مبدل پروتکل

·       مناسب و انعطاف‌پذیر برای ارتقا پست‌های موجود

RTUهای XCell که برای استفاده در چالش‌برانگیزترین سناریوهای پست‌های قدرت طراحی شده‌اند، به ‌طور گسترده در پست‌های 400 کیلوولت که عدم خاموشی در آن‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. قابلیت اطمینان استثنایی XCell، در دسترس بودن سیستم را با ارائه قابلیت‌هایی همچون کارت‌های تغذیه دوبل، کارت‌های پردازنده‌ اضافی و لینک‌های دوبل SCADA تضمین می‌کند.

 

ویژگی های کلیدی:

·       ساختار ماژولار و انعطاف‌پذیر

·       قابلیت اطمینان فوق العاده بالا

·       پشتیبانی از پروتکل SCADA (پروتکل‌های سریال و IP).

·       یکپارچهسازی IEDها

·       برنامه نویسی منطقی IEC 61131 PLC.

·       یکپارچه سازی IEC 61850 (کلاینت و سرور).

·       پشتیبانی از کنتورهای هوشمند DLMS.

·       نقاط داده نامحدود

·       پردازنده های ورودی/خروجی دوبل جهت افزایش قابلیت اطمینان

·       وب سرور.

 

ساختار ماژولار

·       کارت 32 ورودی آنالوگ

·       کارت 64 ورودی دیجیتال

·       کارت 32 خروجی رله 250vAC و 5A

·       سایر کارت‌های متنوع و سفارشی

XCell دارای یک معماری سخت افزاری و نرم افزاری ماژولار است. هر پردازنده (و به عبارت دیگر، هر رک) تا پانزده ماژول ورودی/خروجی را پشتیبانی می کند. کارت‌های ورودی/خروجی از نظر عملکرد، تعداد نقاط داده و نحوه اتصال ترمینالی متفاوت هستند. برای دستیابی به کارت‌های ورودی/خروجی اضافی، تفکیک داده ها، رابط های مخابراتی اضافی یا افزایش قابلیت اطمینان سیستم می‌توان چندین کارت پردازنده روی تجهیز در نظر گرفت. برنامه‌های نرم‌افزاری حیاتی می‌توانند در چندین پردازنده اجرا شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ خطایی رخ نمی‌دهد. چندین پردازنده را می توان برای تشکیل یک متمرکزکننده داده ترکیب کرد و چندین رک را می توان با هم شبکه کرد تا سیستم های بزرگ را تشکیل دهند. تعداد و ترکیب ماژول‌ها یا رک‌ها را می‌توان بسته به نیازمندی‌های پست مورد نظر ترکیب کرد. قابلیت ماژولار بودن این RTU امکان استفاده از تجهیز در پست های فشار قوی بزرگ با ده ها هزار نقطه داده تا پست های فشار متوسط کوچک با چند صد نقطه داده را فراهم می‌کند استفاده شود. هر ماژول پردازنده دارای دو پورت اترنت و پنج پورت سریال (RS232/RS485/RS422) به همراه نمایشگری برای پایش وضعیت و اطلاعات  دستگاه است. کارت‌های I/O شامل ۶۴ کانال ورودی دیجیتال، ۳۲ کانال خروجی دیجیتال و ۳۲ کانال ورودی آنالوگ DC است.

 

گیت‌وی IEC 61850

XCell به عنوان یک گیت‌وی برای سیستم های اتوماسیون پست IEC 61850 گزینه ایده‌الی است، چرا که می‌تواند از طریق IEC 61850 با رله های حفاظتی/ IED ها ارتباط برقرار می کند و از طریق پروتکل  SCADA نیز با مرکز کنترل ارتباط برقرار می کند. XCell از مجموعه‌ای غنی از پروتکل های SCADA از جمله DNP3 (سریال و TCP/IPIEC 60870-5-101/104 و طیف گسترده ای از پروتکل های اختصاصی پشتیبانی می کند. همچنین از لینک‌های چندتایی SCADA پشتیبانی می کند که معمولاً برای افزایش دسترسی اتصالات SCADA در نظر گرفته می‌شود.

 

برنامه نویسی SmartLogic

XCell برای ارائه راه حل های انعطاف پذیر متناسب با هر پست قدرت از استاندارد برنامه گرافیکی IEC 61131 پشتیبانی می کند که امکان توسعه برنامه گرافیکی ساده را با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی ذیل فراهم می‌کند:

·       Ladder Diagrams

·       Function Block Diagrams

·       Structured Text

·       Sequential Function Charts

·       Instruction List.

این اجازه می دهد تا برنامه های خاص مورد نیاز پست به صورت گرافیکی با استفاده از یک محیط برنامه‌نویسی روی رایانه شخصی ساخته شوند و بدون برنامه نویسی پیچیده یا تغییر سخت‌افزاری تجهیز، روی XCell محصول دانلود شوند. این برنامه های کاربردی IEC 61131 را می توان برای تأیید عملکرد قبل از دانلود در محصول XCell شبیه سازی کرد.

مجموعه ابزار پست

XCell به مجموعه جامعی از ابزارها برای پیکربندی و عیب‌یابی مجهز شده است. این ابزارها شامل نرم‌افزارهای کاربرپسند است که به کاربر اجازه می دهد به راحتی پیکربندی ها را از طریق قالب‌هاِ اماده و امکانات کشیدن و رها کردن ایجاد کند. تنظیمات را می توان از طریق اتصال مستقیم به محصول یا از راه دور با استفاده از اتصال TCP/IP دانلود کرد. عیب‌یابی از راه دور نیز پشتیبانی می‌شود و کاربر به مقادیر داده‌ها، وضعیت سخت‌افزار، نسخه‌های نرم‌افزار، گزارش رویدادها و گزارش‌های عیب‌یابی داخلی دسترسی دارد. تنظیمات را می توان برای مشاهده یا تغییرات بیشتر دریافت کرد. یک صفحه نمایش محلی در جلوی ماژول پردازنده داده های لحظه‌ای I/O و وضعیت عیب‌یابی را نمایش می‌دهد. در اینجا مقادیر داده را می توان به همراه اطلاعات ماژول سخت افزاری و اطلاعات آدرس IP نمایش داد.