سافت استارتر (soft starter)

دستگاه سافت استارتر (soft starter)

 

سافت استارتر (soft starter) دستگاهی است که همراه موتورهای جریان متناوب استفاده می‌شود تا به صورت موقت بار و گشتاور واردشده به شبکه قدرت را در زمان راه‌اندازی موتور کاهش دهد. استفاده از انواع سافت استارتر (soft starter) یا راه‌انداز نرم باعث کاهش تنش مکانیکی وارد شده بر موتور و محور می‌شود و تنش‌های الکترودینامیک واردشده بر کابل‌های قدرت و شبکه توزیع نیروی برق را نیز کاهش می‌دهد و موجب بالارفتن طول عمر تجهیزات می‌گردد.
دستگاه سافت استارتر (راه‌انداز نرم) با کاهش دادن ولتاژ در زمان راه‌اندازی باعث کاهش گشتاور موتور القایی جریان متناوب می‌شود. دستگاه سافت استارتر به صورت سری بین موتور و منبع تغذیه قرار می‌گیرند و با استفاده از تریستورها جریان موتور و در نتیجه ولتاژ اعمال‌شده بر آن را کنترل می‌کنند. راه‌ اندازهای نرم دارای عملکرد توقف نرم نیز هستند که با کاهش تدریجی گشتاور موتور در زمان توقف، موتور را تحت کنترل قرار می دهد. شماتیک کلی یک راه انداز نرم به صورت تصویر زیر است.

 

دستگاه سافت استارتر سایت لیان الکتریک ویرا


در دستگاه سافت استارتر (soft starter) یا راه ­انداز نرم با تغییر زاویه آتش تریستورها، ولتاژ اعمالی به ترمینال ورودی موتور تغییر می­کند؛ که موجب ایجاد توقف و راه ­اندازی نرم را ایجاد می ­گردد. این موضوع در تصویر زیر قابل مشاهده است.

 

کارکرد دستگاه سافت استارتر لیان الکتریک ویرا

 

سافت استارتر (soft starter) دستگاهی است که همراه موتورهای جریان متناوب استفاده می‌شود تا به صورت موقت بار و گشتاور واردشده به شبکه قدرت را در زمان راه‌اندازی موتور کاهش دهد. استفاده از انواع سافت استارتر (soft starter) یا راه‌اندازهای نرم باعث کاهش تنش مکانیکی وارد شده بر موتور و محور می‌شود و تنش‌های الکترودینامیک واردشده بر کابل‌های قدرت و شبکه توزیع نیروی برق را نیز کاهش می‌دهد و موجب بالارفتن طول عمر تجهیزات می‌گردد.

کاربردهای اصلی سافت استارتر

 

کاربردهای اصلی دستگاه سافت استارتر عبارت است از:

  • کاربردهایی با گشتاور استارت کم یا متوسط
  • کاربردهای سبک یا راه اندازی بدون بار
  • کاربردهایی که نیاز به کنترل سرعت موتور در حالت کار یا راه­ اندازی ندارند
  • کاربردهایی که کاهش مقداری از ضربات مکانیکی و جلوگیری محدود از صدمه استارت شدید راه اندازی به سیستم شبکه مد نظر است.
  • کنترل بخشی از جریان راه اندازی و ضربه به موتور
  • کنترل و نمایش و ذخیره پارامترهای قدرت موتور و شبکه و حفاظت از موتور
  • بازه پایین شیب استارت و استپ

 

روش­های کنترل راه ­اندازی سافت استارتر

 

روش­های کنترل راه ­اندازی در دستگاه سافت استارتر(soft starter) را می­ توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

 • جریان ثابت 
 • شیب جریان 
 • کنترل تطبیقی شتاب 
 • رمپ ولتاژ 
 • کنترل گشتاور 

 

انواع سافت استارتر

راه انداز نرم یا سافت استارتر(soft starter) زیمنس: 

 

سافت استارتر لیان الکتریک 05


سافت استارتر(soft starter)
زیمنس همانطور که از نامش پیداست وسیله ای است که باعث راه اندازی نرم و تدریجی الکتروموتورها میگردد. سافت استارتر زیمنس کارهایی از قبیل کنترل فاز را نیز انجام می دهدو حفاظت های بیشتری را نیز می تواند اعمال کند.

با سافت استارتر زیمنس نمی توان همه موتورها را راه اندازی کرد. چون موتورها تنوع زیادی دارند و سافت استارتر زیمنس برای گونه خاصی از آنها که در صنعت به موتورهای سه فاز القائی یا قفس سنجابی معروفند مناسب است.ما می توانیم موتور سه فاز را مستقیماً به برق سه فاز متصل و راه اندازی کنیم. به این روش راه اندازی، راه اندازی مستقیم یا Direct Online و یا DOL می گویند اگر شما مستقیماً موتور را به برق سه فاز وصل کنید. هیچ کنترلی در راه اندازی آن نخواهید داشت. در حالیکه راه انداز نرم زیمنس به شما امکان کنترل زمانی در راه اندازی را می دهد. در خیلی از اوقات ما نیازی به اعمال نظارت و کنترل در راه اندازی موتور نداریم. مثلاً در خیلی از کاربردهای با موتورهای توان پایین . اما هنوز موارد زیادی هم وجود دارند که باید راه اندازی با کنترلهای مناسب صورت بگیرد. باید توجه کنیم که هنگام راه اندازی یک موتور سه فاز یک سری اتفاقات الکتریکی و مکانیکی رخ میدهد که متفاوت از حالت کار دائم موتور پس از راه اندازی است مثلاً در هنگام راه اندازی موتور جریان خیلی بیشتری نسبت به حالت دائم آن از شبکه می کشد.اگر موتور کوچک باشد اشکال خاصی ایجاد نمی شود ولی اگر موتور بزرگ باشد ممکن است، این جریان زیاد را برق کارخانه نتواند براحتی تأمین کند.،مثلاً کشیدن جریان ناگهانی زیاد از برق کارخانه ممکن است باعث افت ولتاژ لحظه ای شده و در کار سایر تجهیزات برقی و الکترونیکی اختلال ایجاد شود.
پس راه انداز نرم موتور زیمنس وسیله ای است که جریان راه اندازی موتور را کاهش می دهد.
در واقع ما با تنظیم سافت استارتر زیمنس جریان راه اندازی موتور را به میزان مورد نیاز محدود می کنیم و اجازه کشیدن جریان های زیاد را از برق کارخانه به موتور نمی دهیم.
یکی از قابلیتهای اصلی راه انداز نرم موتور زیمنس محدود کردن جریان راه اندازی است ولی هنوز راه انداز نرم زیمنس قابلیتهای دیگری نیز دارد.

 

مفهوم “نرم” در راه انداز نرم زیمنس :


مفهوم “نرم” به این معناست که جلوی تنشهای الکتریکی و مکانیکی گرفته میشود.از سوی دیگر نرم به این معناست که موتور تدریجا” دور میگرد و به دور اسمی خود می رسد. به صورت طبیعی مدت زمان راه اندازی در هنگام استفاده از راه انداز نرم بیشتر از حالت اتصال مستقیم موتور به شبکه است.به عبارت دیگر سافت استارتر زیمنس جلوی فشارهای وارده به موتور را در هنگام راه اندازی می گیرد.

 

سافت استارترهای زیمنس در بازار در سه مدل عرضه می شوند:


۱- آنالوگ بدون حفاظت

۲- آنالوگ با حفاظت
۳- دیجیتال

 

بحث پایانی 


در پایان باید گفت که این شرکت لیان الکتریک ویرا عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

طی سال گذشته بخش بازرگانی شرکت لیان الکتریک ویرا به عنوان مجری فرایند خرید به همراه کادر فنی متبحر تمامی تلاش خود را در جهت تامین کالا از برترین سازندگان جهانی معطوف نموده تا در افزایش بهره وری با ارائه خدمات با کیفیت و نهایتاً رضایتمندی مشتریان خود سهیم باشد.

 در مقالات بعدی درباره روش های کنترل راه اندازی سافت استارتر(soft starter) و انواع سافت استارتر صحبت خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *