سافت استارتر

راه انداز نرم یا سافت استارتر زیمنس: 

 

سافت استارتر زیمنس همانطور كه از نامش پيداست وسيله اي است که باعث راه اندازي نرم و تدريجي الكتروموتورها میگردد.
با سافت استارتر زیمنس نمي توان همه موتورها را راه اندازي كرد. چون موتورها تنوع زيادي دارند و سافت استارتر زیمنس براي گونه خاصي از آنها که در صنعت به موتورهاي سه فاز القائي يا قفس سنجابي معروفند مناسب است.ما مي توانيم موتور سه فاز را مستقيماً به برق سه فاز متصل و راه اندازي کنيم. به اين روش راه اندازي،راه اندازي مستقيم يا Direct Online و يا DOL مي گويند اگر شما مستقيماً موتور را به برق سه فاز وصل كنيد. هيچ كنترلي در راه اندازي آن نخواهيد داشت. در حاليكه سافت استارتر زیمنس به شما امكان كنترل زمانی در راه اندازي را مي دهد. در خيلي از اوقات ما نيازي به اعمال نظارت و كنترل در راه اندازي موتور نداريم. مثلاً در خيلي از كاربردهاي با موتورهاي توان پايين . اما هنوز موارد زيادي هم وجود دارند كه بايد راه اندازي با كنترلهاي مناسب صورت بگيرد.بايد توجه كنيم كه هنگام راه اندازي يك موتور سه فاز يك سري اتفاقات الكتريكي و مكانيكي رخ ميدهد كه متفاوت از حالت كار دائم موتور پس از راه اندازي است مثلاً در هنگام راه اندازي موتور جريان خيلي بيشتري نسبت به حالت دائم آن از شبكه مي كشد.اگر موتور كوچك باشد اشكال خاصي ايجاد نمي شود ولي اگر موتور بزرگ باشد ممكن است، اين جريان زياد را برق كارخانه نتواند براحتي تأمين كند.،مثلاً كشيدن جريان ناگهاني زياد از برق كارخانه ممكن است باعث افت ولتاژ لحظه اي شده و در كار ساير تجهيزات برقي و الكترونيكي اختلال ايجاد شود.
پس راه انداز نرم موتور زیمنس وسيله اي است كه جريان راه اندازي موتور را كاهش مي دهد.
در واقع ما با تنظيم سافت استارتر زیمنس جريان راه اندازي موتور را به ميزان مورد نياز محدود مي كنيم و اجازه كشيدن جريان هاي زياد را از برق كارخانه به موتور نمي دهيم.
يكي از قابليتهاي اصلي راه انداز نرم موتور زیمنس محدود كردن جريان راه اندازي است ولي هنوز راه انداز نرم زیمنس قابليتهاي ديگري نيز دارد.

مفهوم “نرم” در راه انداز نرم زیمنس :

مفهوم “نرم” به اين معناست كه جلوي تنشهاي الكتريكي و مكانيكي گرفته ميشود.از سوي ديگر نرم به اين معناست كه موتور تدريجا” دور ميگرد و به دور اسمي خود مي رسد. به صورت طبيعي مدت زمان راه اندازي در هنگام استفاده از سافت استارتر بيشتر از حالت اتصال مستقيم موتور به شبكه است.به عبارت ديگر سافت استارتر زیمنس جلوي فشارهاي وارده به موتور را در هنگام راه اندازي مي گيرد.

سافت استارترهای زیمنس در بازار در سه مدل عرضه می شوند:

1- آنالوگ بدون حفاظت
2- آنالوگ با حفاظت
3- دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *