سافت استارتر

راه انداز نرم یا سافت استارتر(soft starter) زیمنس: 

 

سافت استارتر در سایت لیان الکتریک ویرا


سافت استارتر(soft starter)
زیمنس همانطور که از نامش پیداست وسیله ای است که باعث راه اندازی نرم و تدریجی الکتروموتورها میگردد. سافت استارتر زیمنس کارهایی از قبیل کنترل فاز را نیز انجام می دهدو حفاظت های بیشتری را نیز می تواند اعمال کند.

با سافت استارتر زیمنس نمی توان همه موتورها را راه اندازی کرد. چون موتورها تنوع زیادی دارند و سافت استارتر زیمنس برای گونه خاصی از آنها که در صنعت به موتورهای سه فاز القائی یا قفس سنجابی معروفند مناسب است.ما می توانیم موتور سه فاز را مستقیماً به برق سه فاز متصل و راه اندازی کنیم. به این روش راه اندازی، راه اندازی مستقیم یا Direct Online و یا DOL می گویند اگر شما مستقیماً موتور را به برق سه فاز وصل کنید. هیچ کنترلی در راه اندازی آن نخواهید داشت. در حالیکه سافت استارتر زیمنس به شما امکان کنترل زمانی در راه اندازی را می دهد. در خیلی از اوقات ما نیازی به اعمال نظارت و کنترل در راه اندازی موتور نداریم. مثلاً در خیلی از کاربردهای با موتورهای توان پایین . اما هنوز موارد زیادی هم وجود دارند که باید راه اندازی با کنترلهای مناسب صورت بگیرد. باید توجه کنیم که هنگام راه اندازی یک موتور سه فاز یک سری اتفاقات الکتریکی و مکانیکی رخ میدهد که متفاوت از حالت کار دائم موتور پس از راه اندازی است مثلاً در هنگام راه اندازی موتور جریان خیلی بیشتری نسبت به حالت دائم آن از شبکه می کشد.اگر موتور کوچک باشد اشکال خاصی ایجاد نمی شود ولی اگر موتور بزرگ باشد ممکن است، این جریان زیاد را برق کارخانه نتواند براحتی تأمین کند.،مثلاً کشیدن جریان ناگهانی زیاد از برق کارخانه ممکن است باعث افت ولتاژ لحظه ای شده و در کار سایر تجهیزات برقی و الکترونیکی اختلال ایجاد شود.
پس راه انداز نرم موتور زیمنس وسیله ای است که جریان راه اندازی موتور را کاهش می دهد.
در واقع ما با تنظیم سافت استارتر زیمنس جریان راه اندازی موتور را به میزان مورد نیاز محدود می کنیم و اجازه کشیدن جریان های زیاد را از برق کارخانه به موتور نمی دهیم.
یکی از قابلیتهای اصلی راه انداز نرم موتور زیمنس محدود کردن جریان راه اندازی است ولی هنوز راه انداز نرم زیمنس قابلیتهای دیگری نیز دارد.

مفهوم “نرم” در راه انداز نرم زیمنس :


مفهوم “نرم” به این معناست که جلوی تنشهای الکتریکی و مکانیکی گرفته میشود.از سوی دیگر نرم به این معناست که موتور تدریجا” دور میگرد و به دور اسمی خود می رسد. به صورت طبیعی مدت زمان راه اندازی در هنگام استفاده از سافت استارتر بیشتر از حالت اتصال مستقیم موتور به شبکه است.به عبارت دیگر سافت استارتر زیمنس جلوی فشارهای وارده به موتور را در هنگام راه اندازی می گیرد.

سافت استارترهای زیمنس در بازار در سه مدل عرضه می شوند:


۱- آنالوگ بدون حفاظت

۲- آنالوگ با حفاظت
۳- دیجیتال

بحث پایانی 


در پایان باید گفت که این شرکت لیان الکتریک ویرا عموماً در تامین انواع رله های حفاظتی، کنترل دورهای موتورDrive، تجهیزات تابلویی فشار ضعیف و متوسط و سایر تجهیزات ابزار دقیق از شرکت های سازنده معتبر خارجی و داخلی می باشد، لیکن با اتکا به تجربیات و ارتباطات بین الملی بخش بازرگانی این شرکت امکان تامین سایر اقلام مورد نیاز سایر صنایع به صورت خاص و سفارشی را نیز دارا است.

طی سال گذشته بخش بازرگانی شرکت لیان الکتریک ویرا به عنوان مجری فرایند خرید به همراه کادر فنی متبحر تمامی تلاش خود را در جهت تامین کالا از برترین سازندگان جهانی معطوف نموده تا در افزایش بهره وری با ارائه خدمات با کیفیت و نهایتاً رضایتمندی مشتریان خود سهیم باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *