انتخاب برگه

اصول کار راه انداز نرم چیست؟

  1.  راه انداز نرم بای پس دار
  2. راه انداز نرم بدون بای پس

مهم ترین و اصلی ترین عامل استفاده از راه انداز نرم کنترل و محدود کردن جریان راه اندازی می باشد که نقش کلیدی در انواع موتور های الکتریکی ایفا می کند. در درون این دستگاه از المان های الکترونیک قدرت نظیر تریستورها و مدارهای کنترل با انواع IGBT استفاده می شود.  اصول کار المان ها و ادوات الکترونیک قدرت و مدارهای کنترلی برای تنظیم  ولتاژ بر اساس کلیدزنی مناسب اِلمانهای قدرت است.  در شکل زیر چگونگی فعال شدن تریستورها جهت کنترل ولتاژ و جریان موتور را می بینید. عملکرد آن به این صورت است که با گذشت زمان مقدار مؤثر ولتاژ از صفر افزایش می یابد و متعاقبا جریان نیز افزایش یافتهمی یابد ولی فرکانس برق خروجی و  ورودی به طور کلی ثابت می ماند.

اصول راه انداز نرم

 

برای درک بهتر این مطلب بهتر است با انواع راه اندازهای نرم آشنایی داشته باشید، برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله انواع راه انداز نرم رجوع کنید ولی به طور خلاصه  سافت استارتر ها با توجه به مشخصات طراحي و كاربرد به دو نوع نقسیم می شوند:

۱.       راه انداز نرم بای پس دار

این مدل مجهز به یک کنتاکتور موازی با ادوات قدرت است که پس از راه اندازی کامل و رسیدن به جریان نامی المان های قدرت را از مدار خارج می کند.

دیاگرام سافت استارتر

۲.     راه انداز نرم بدون بای پس

همان طور که در شکل زیر می بینید در این مدل خبری ازکنتاکتور موازی نیست، ولی جهت افزایش طول عمر بهتر است از یک کنتاکتور خارجی به نام بای پس پس از راه اندازی کامل که به صورت موازی با راه انداز قرار دارد استفاده کنیم.

دیاگرام سافت استارتر

از دیگر ویژگی های سافت استارت ها بسته به هزینه و نوع استفاده ما می توان به تشخیص اضافه بار، اضافه ولتاژ، کاهش ولتاژ، دو فاز شدن و عدم تقارن جریان موتور نیز اشاره کرد.

مراحل سیم کشی راه انداز نرم

ابتدا برای راه اندازی موتور باید سیم کشی مدارات قدرت و فرمان بر روی ترمینال های راه انداز نرم صورت گیرد، سپس پارامترهای مورد نظر جهت راه اندازی موتور باید تنظیم شوند در مقالات بعدی سعی میکنیم نحوه تنظیم پارامتر های راه انداز را برا شما عزیزان تشریح کنیم. سیم کشی مدارات قدرت و فرمان هر دستگاه مطابق با دیاگرام سیم کشی موجود درکاتالوگ مربوطه انجام می شود. در شکل زیر یک نمونه سیم کشی بدون بای پس را مشاهده می کنید.

سیم کشی سافت استارتر

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب مرتبط دیگر ما در مورد اینورتر و تعمیرات آن را که شامل: تعمیر و نگهداری سافت استارتر ، نکاتی برای تعمیرات سافت استارتر، کلمه “نرم” در راه انداز نرم موتور به چه معناست؟،   سافت استارتر (راه انداز نرم) در موتورهای القائی، و … می باشد را مطالعه کنید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *