سافت استارتر اشنایدر

در مقالات نگهداری و تعمیرات سافت استارتر قسمت اول و دوم و سوم به تفصیل به طریقه تعویض و باز و بست کردن قسمت های مختلف راه انداز نرم پرداختیم. اکنون قصد داریم  به تشریح یک نمونه تخصصی از آن یعنی مدل Schneider ATS22 ها  بپردازیم.

سافت استارتر اشنایدر

پیش از شروع، اگر خواهان اطلاعاتی در مورد سافت استارتر ها دارید ، بهتر است مقالات انواع راه انداز نرم و کلمه “نرم” در راه انداز نرم موتور به چه معناست؟ را مطالعه نمایید.

نصب غیر اصولی بانک خازنی در خروجی یک سافت استارتر سبب آسیب جدی به آن از جمله سوختن یک تریستور و آسیب زدن به برد کنترل و مدار فرمان آن شده است که برای هر دو مشکل پیغام خطای SSCR روی ال سی دی آن نمایان شده است. هنگام تعمیرات سافت استارتر در این مدل در حین فرمان راه اندازی یا Run ضمن بررسی جریان خروجی چک می شود که این جریان از یک مقدار مشخص از پیش تنظیم شده بیشتر یا کمتر نباشد. در صورت عدم تطابق با خطای SSCR مواجه می شویم. همچنین این خطا می تواند در اثر اتصال کوتاه یک یا هر سه فاز نیز رخ بدهد.

بررسی اتصال صحیح سافت استارتر

 

عموما در تمامی مدل ها رجوع به کاتالوگ یا data sheet کالای مورد نظر امری ضروریست. ابتدا به آن ها جهت بررسی اتصال صحیح هنگام تعمیرات سافت استارتر چه از نظر الکتریکی و چه از نظر مکانیکی مراجعه کنید.

برای عیب یابی و تعمیرات سافت استارتر از یک اهم متر به صورت زیر استفاده می کنیم.

ابتدا بر روی ترمینال یا کانال T1 پراب قرمز رنگ و روی کانال L1 مشکی را می گذاریم. روی هم رفته 6 حالت ایجاد می شود که در همه حالت ها بر روی هر سه فاز اهم را اندازه می گیریم . آزمایش را تکرار می کنیم. در همه ی حالت ها عدد مورد نظر باید حداقل 50 اهم باشد اعداد نزدیک به صفر می توانند نشانه سوختن تریستور یا جوش خوردن پلاتین کنتاکتور ها نیز باشد.

سافت استارتر اشنایدر

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب دیگر ما که شامل: روش های استاپ (توقف) در راه انداز نرم چیست؟،روش های استارت در راه انداز نرم چیست؟ (بخش اول)، راه اندازی اینورتر، سافت استارتر (راه انداز نرم) در موتورهای القائی و … می باشد را مطالعه کنید. به منظور بررسی و انجام تعمیرات سافت استارتر، اینورتر و تابلو برق می توانید با کارشناسان مجرب شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *