تعمیرات اینورتر

در مقاله قبل نکات ایمنی در تعمیرات اینورترها و آماده سازی های اولیه برای تست این تجهیزات را مطرح کردیم. همچنین بحث شد که یک مولتی متر مناسب با دارا بودن اندازه گیری های دیودچک، مقاومت و ولتاژ متناوب و مستقیم می توانید تعداد تست ایمن بدون نیاز به برق را برای ما امکان پذیر نماید. در این مقاله به توضیح مراحل تست ماژول های مختلف می پردازیم.

تعمیرات اینورتر

1- تست ورودی در تعمیرات اینورتر و درایو کنترل دور (یکسوساز)

در رابطه با تعمیرات اینورترهای امروزی باید بدانیم که ورودی یا یکسوساز از دیودهایی تشکیل شده استکه برق سینوسی سه فاز ورودی را به یک موج یکسو شده DC تبدیل می کند. برای هر فاز بسته به نوع پل دیودی مورد استفاده، حداقل دو دیود وجود دارد. این دیودها پشت به هم قرار گرفته اند تا بدین شکل موج AC هم در نیم سیکل مثبت و هم در نیم سیکل منفی فرایند یکسوسازی را طی کند. در اینورترهایی که از پل های دیودی 12 یا 18 پالسه بهره می برند، که مزیت آن ها کاهش قابل توجه هارمونیک تولیدی در ورودی اینورتر می باشد، کار تعمیر اینورتر کمی دشوارتر می گردد. با این حال ما همچنان در تحلیل های خود برای تعمیر اینورتر، پل دیودی 6 پالسه که بسیار رایج تر است را مد نظر قرار می دهیم. همچنین می توانید مقاله اصول تعمیرات اینورتر چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

برای تستس ورودی در تعمیرات اینورتر، باید دیودچک های ساده ای انجام دهیم. این تست ها شامل بررسی جهت بایاس مستقیم و معکوس هر دو دیود هر فاز می باشد. در فرایند این تست از ترمینال های ورودی L1، L2 و L3 و ترمینال های لینک DC بهره می بریم. اگر مطمئن نیستید که ترمینال های ورودی اینورتر کجا هستند، به دفترچه راهنمای اینورتر مراجعه کنید. مولتی متر را روی حالت دیودچک قرار دهید که عموما چنین نمادی را دارد:

حالت دیودچک

  1. سر قرمز مولتی متر را روی فاز L1 از ترمینال های ورودی و سر مشکی مولتی متر را روی +DC قرار دهید. یک دیود سالم باید مقدار 0.5VDC‌ را روی مولتی متر نشان دهد. همین عمل را برای دو فاز بعدی نیز تکرار کنید.
  2. اندازه گیری 0.5VDC‌ فقط یک تقریب است و بسته به اینورتر و توان مدل می تواند تغییر کند. اگر در هر زمان مولتی متر عدد صفر ولت بخواند، آن دیود اتصال کوتاه شده است.
  3. مرحله بعدی بررسی جهت بایاس معکوس دیودها است. سر مولتی متر – (سیاه) را به ترمینال R / L1 متصل کنید، و سر قرمز مولتی متر را به ترمینال (+) dc متصل کنید. با اتصل سر مشکی مولتی متر به پایانه های S / L2 و T / L3، دو ورودی باقی مانده را نیز بررسی کنید. مولتی متر پس از شارژ خازنهای فیلتر درایو درنهایت باید (OL) را نمایش دهد. OL در شرایطی اتفاق می افتد که منبع تغذیه در مولتی متر قادر به عبور جریان از طریق دیود در جهت تعیین شده نباشد.
  4. اکنون کار ما با دیودهای بالایی تمام شده است و باید عملکرد هر دو جهت دیودهای باقی مانده را روی یکسو ساز به هنگام تعمیرات اینورتر بررسی کنیم. با قرار دادن سر قرمز مولتی متر روی ترمینال (-) و سر مشکی روی ترمینال R / L1 شروع می کنیم. این اندازه گیری دوباره باید حدود 0.5VDC‌ را نشان دهد. حال، سر مشکی مولتی متر را به ترمینال های S / L2 و T / L3 منتقل کنید و باید مقادیر مشابهی را مشاهده کنید. برخی از مهندسان، تفاوت بیش از 0.05VDC را بین آنها علامت بدی قلمداد می کنند، زیرا این بدان معنی است که یک یا چند دیود نیاز به تعویض دارد.

تعمیر پل دیودی

2- بررسی لینک DC در تعمیرات اینورتر و درایو کنترل دور

بعد از اینکه دیودها موج ac ورودی را به dc اصلاح کردند ، خازنهای DC ولتاژ را ذخیره می کنند و تأثیر یکنواختی را بر روی موج ولتاژ لینک DC ایجاد می کنند. برای بررسی کامل خازن ها، یک مهندس تعمیرات می بایست خازن های جداگانه را از سیستم خارج کرده و از یک تستر که قابلیت آزمایش خزان های با ظرفیت میکروفاراد بالا را دارد، ‌استفاده کند. همچنین می توانید مقاله اقدامات اولیه در تعمیرات اینورتر را نیز مطالعه کنید.

به جای این کار (برای بررسی بدون قدرت) بازرسی بصری برای هرگونه علائم آسیب فیزیکی یا نشت مایعات الکترولیتی از خازن کافی است. گاهی اوقات حتی اگر خازن سالم نباشد، ممکن است بویی نیز استشمام کنید … و بو به احتمال زیاد قوی نیز خواهد بود و نیاز به تعمیرات اینورتر است. اگر درایو مورد نظر ساعت های زیادی کار کرده باشد و پرسنل تعمیر و نگهداری در حال جایگزینی سایر اجزای دیگر باشند، بد نیست که خازن های لینک DC را نیز جایگزین کنید.

تعمیر لینک DC

3- بررسی خروجی اینورتر

بخش سوم و آخر در تعمیرات اینورتر بخش خروجی یا کانورتر است. این بخش معمولاً از ترانزیستورهای دو قطبی دروازه عایق بندی شده (IGBT) تشکیل شده است. IGBT ها ولتاژ DC را از خازن های لینک ذخیره کرده و به طور هماهنگ کار می کنند تا یک موج خروجی شبیه سازی شده AC را به موتور برسانند. اینورترها برای کنترل ولتاژ و فرکانس اعمال شده بر موتور از مدولاسیون عرض پالس (PWM) استفاده می کنند. IGBT شامل یک امیتر، کلکتور، گیت و دیود فلایویل است. اینورتر پالس های اعمال شده بر روی موتور را با تغییر مدت زمان ولتاژ بین اتصالات گیت-امیتر IGBT تعدیل می کند. این عملکرد هزاران بار در ثانیه اتفاق می افتد. همچنین می توانید مقاله نکاتی برای تعمیرات اینورتر و عیب یابی آن را نیز مطالعه کنید.

 

خود سیگنالهای گیت را نمی توان بدون ولتاژ قدرت بررسی کرد و معمولاً پس از اعمال قدرت بررسی می شوند و درایو بدون بار کار می کند – به عبارت دیگر ، بدون موتور. این آزمایش شامل استفاده از اسیلوسکوپ برای اطمینان از اینکه IGBT ها به درستی کلیدزنی می کنند، می باشد. دیود فلایویل مدار خروجی را تکمیل می کند و هرگونه انرژی بازگشتی از موتور به سمت درایو را مدیریت می کند. این انرژی تولیدی دوباره به ولتاژ در خازنهای DC تبدیل می شود.

تعمیر IGBT های اینورتر

آخرین تست ما در تعمیرات اینورتر در اصل مجموعه دیگری از آزمایشات دیودی است. خوشبختانه در اکثر موارد IGBT وقتی خراب می شود که دیود فلایویل اتصال کوتاه شده باشد و این کار تعمیر انیورتر را آسان می کند. با ساتفاده از همان روشی که ورودی اینورتر را تست کردیم، می توانیم عملکرد خروجی را نیز آزمایش کنیم. برای بررسی دیودهای فلایویل دقیقا مانند ورودی عمل کنید با این تفاوت که این بار به جای R / L1 ، S / L2 و T/L3 از ترمینال های U / T1 ، V / T2 و W / T3 استفاده کنید. اگر اندازه گیری ها دیود را سالم نشان دادند، همه چیز خوب است. اگر اندازه گیری ها یک اتصال کوتاه را نشان دهند (کمتر از 0.5 Vdc در هر دو جهت)، احتمالا IGBT اتصال کوتاه شده است.

امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد و همچنین شما می توانید جهت مشاوه در تعمیرات اینورتر ها و درایو های کنترل دور با کارشنا سان مجرل شرکت لیان الکتریک مشورت کنید و برای آشنایی بیشتر نیز می توانید مقالات سیم بندی و تعمیرات اینورتر، خطاهای متداول در تعمیرات اینورتر زیمنس، مطالعه موردی تعمیرات اینورتر مدل دانفوس FC302 قسمت اول و دوم را نیز مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *