عدم تعادل جریان

مقدمه

به طور کلی اینورترهای فرکانس متغیر از سه بخش یکسوکننده(پل دیودی)، خط DC  و اینورتر  (مبدل DC به AC) که شامل IGBT هاست تشکیل شده است. برای تعمیرات اینورتر داشتن حداقل یک مولتی متر ضروریست و برای کاربردهای قدرت باید از اسیلوسکوپ استفاده کنیم. پیش از شروع می توانید مقاله اصول تعمیرات اینورتر چیست؟ را مطالعه کنید.

تعمیرات اینورتر

بررسی عدم تعادل ولتاژدر تعمیرات اینورتر

در بیشتر موقع ها خرابی  و مشکل خود موتور است. به خصوص بخش های مکانیکی که تحت تنش و فشار کار می کنند. از آنجایی که تجهیزات الکترونیکی عصر جدید به خصوص اینورتر ها، به شدت به تغییرات ولتاژ حساس هستند و این نوسانات در دراز مدت می توانند منجر به تعمیرات اینورتر شوند باید با مراحل تشخیص عدم تعادل ولتاژ آشنا شویم.

مرحله اول

ابتدا در شروع تست لازم است ولتاژ های ترمینال ورودی اینورتر را به صورت تفاضلی با مولتی متر یا اسکوپ مطابق شکل زیر اندازه بگیریم. اگر مقدار اندازه گیری شده بیشتر از 3% با مقدار نمایشگر اینورتر تفاوت داشت ممکن است مشکل از شبکه برق باشد ولی اگر این عدم تعادل در خروجی اینورتر باشد معمولا نشان دهنده ایرادی در اینورتر است که به تعمیرات اینورتر نیاز پیدا می کنیم.

جا به جایی فاز اینورتر

بررسی عدم تعادل جریان در تعمیرات اینورتر

ذکر این نکته ضروریست که عدم تعادل ولتاژ می تواند منجر به عدم تعادل جریان در اینورتر بشود. برای مثال 2.5% نوسان ولتاژ می تواند منجر به 28% نوسان جریان شود. که از عواقب این نوسانات می توان به تولید گرمای بیش از اندازه در سیم پیچ های موتور اشاره کرد و در طول زمان باعث کاهش عمر مفید موتور و تعمیرات اینورتر می شود.

مرحله اول

در صورتی که عدم تعادل ولتاژ در حد مجاز باشد اما عدم تعادل بیش از اندازه در جریان دیده شود،مظکلاتی نظیر اضافه بار موتور می تواند دلیل آن باشد. اگرچه برای تشخیص قطعی به تست های بیشتر جهت نتیجه گیری نیاز است.

ابتدا مطابق شکل فازهای ورودی موتور را جابه جا می کنیم. در هر بارجابجایی عدم تعادل جریان برای هر سه فاز باید بررسی شود . سپس فاز ها را به حالت اول بر میگردانیم و نتایج حاصل را چک می کنیم. اگر عدم تعادل جریان همیشه در یکی از ترمینال های موتور دیده شود مشکل از موتور است. اما اگر این عدم تعادل همیشه در ولتاژ یک خط باشد مشکل می تواند از اینورتر باشد که نیاز به تعمیرات اینور داریم. معمولا این عدم تعادل در موتورهای سه فاز حد اکثر تا 10% مجاز است.(سیم بندی و تعمیرات اینورتر چگونه است؟)

عدم تعادل جریان

به طور کلی پدیده عدم تعادل زیاد جریان را باید جدی گرفت چون می تواند اثرات مخربی مثل بوجود آمدن جریان نشتی در بلبرینگ شود که باعث افزایش دمای بیش از حد در یاتاقان ها و درنتیجه استهلاک بیشتر آنها می شوند. به علاوه، اثرات مخرب آن می تواند به دیگر اجزای مرتبط با موتور از جمله اینورتر ها و تجهیزات حفاظتی موتور آسیب برساند. می توانید مقاله نکات ارزشمند نصب و تعمیرات اینورتر را در این زمینه مطالعه کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *