نیمه هادی ها اساسا رابطه خوبی با گرما و حرارت ندارند؛ برخی از آنها تا 150 درجه سانتیگراد یا حتی 175 درجه سانتیگراد کار می کنند ، اما اکثر آنها در 125 درجه سانتیگراد به بالا کارایی خود را از دست می دهند. به شکل جالبی، آنها دوست ندارند در محیط خیلی سردی نیز کار کنند، به همین دلیل درایوهای کنترل دور و تجهیزات مشابه گاها به هیترهای تابلویی نیاز دارند تا اگر دما پایین تر از -10 درجه سانتیگراد شد وارد عمل شوند و کمی دما را افزایش دهند.(مقایسه درایو کنترل دور AC و DC)

هیترهای تابلویی

اما خنک نگه داشتن تجهیزات معمولاً بزرگترین چالش است. یک درایو کنترل دور را در یک تابلو برق به همراه چند درایو دیگر و تجهیزاتی مثل PLC ها، سافت استارترها، رله ها و سایر ادوات الکترونیکی که گرما تولید می کنند قرار دهید، در را ببندید و آن را در یک کارخانه در کرمان نصب کنید. در این حالت دمای داخل تابلو در زمان کار تجهیزات به شدت بالا خواهد رفت. اما سوال این است: چگونه می توانیم این شرایط را بهبود ببخشیم؟

خنک نگه داشتن برد الکترونیکی

برای حل این مشکل اولین کسی که می تواند تاثیرگذار باشد طراح درایو کنترل دور است. البته باید به این نکته دقت شود که بُردهای الکترونیکی که در قسمت های کنترلی درایو کنترل دور مورد اسفتاده قرار می گیرند نیز نیاز به کمی خنک شدن دارند، اما نیمه هادی های قدرتی مثل دیودها و کلید های قدرت IGBT به دلیل سر و کار داشتن با پارامترهای قدرت شبکه مثل ولتاژهای بالا و جریان های شدید و کلیدزنی و کنترل آن ها، واقعا داغ می شوند. بنابراین برای آن ها یک هیت سینک در نظر گرفته می شود و هیت سینک اغلب به یک فن تهویه مجهز می شود. در برخی از درایوهای کنترل دور، فن تنها در صورت گرم شدن درایو روشن می شود، بنابراین عمر فن به حداکثر می رسد. چرا؟ خوب ، فن دارای زندگی محدودی است که به یاتاقان هایش بستگی دارد. در یک فن خوب عمر رایج در حدود 40،000 ساعت خواهد بود که تقریبا برابر است با حدود 5 سال کارکرد مداوم. بنابراین صرفه جویی در میزان عملکرد فن (و همچنین ثبت ساعات کارکرد آن، همانطور که در بسیاری از درایوهای کنترل دور اتفاق می افتد) ارزشمند است. بنابراین حتی اگر درایو کنترل دور ما در بار نامی نیز کار کند، با دارا بودن یک هیت سینک و فن مناسب خیالمان از بابت دما راحت بوده و می توانیم مطمئن باشیم که داخل درایو خنک باقی می ماند.

خنک نگه داشتن خارن ها

خنک نگه داشتن خازنهای الکترولیتی نیز مهم است، زیرا آنها نیز گرم می شوند و گاها ممکن است بیش از حد گرم شوند. بنابراین برای آنها هم باید جریان هوای خنک فراهم شود. در برخی از درایو های کنترل دور به جای خازن های الکترولیتیک از خازن های نواری استفاده می شود که علاوه بر مزایای فراوانی چون تحمل اضافه ولتاژ بهتر و ابعاد کوچک تر، میزان تولید گرما و تحمل حرارتیشان نیز بالاتر است.(انتخاب درایو کنترل دور و سافت استارتر متناسب با پروژه )

خنک نگه داشتن خازنهای الکترولیتی

درایوهای IP66

این تمهیدات برای یک درایو کنترل دور IP20 بسیار مناسب است چرا که هوای آزاد می تواند به راحتی در بدنه آن گردش کند، اما یک درایو IP66 دارای بدنه ای است که کاملا پلمپ شده است، بنابراین خنک کردن محیط داخل سخت تر می شود. یک راه حل این است که یک هیت سینک بزرگ که در خارج از بدنه درایو  قرار دارد و به صورت طبیعی خنک می شود روی درایو تعبیه شود و در داخل نیز فواصل کافی بین ادوات الکترونیک قدرت و مدارات الکترونیکی در نظر گرفته شود و علاوه بر آن از یک فن کوچک در داخل بدنه درایو کنترل دور استفاده شود تا جلوی داغ شدن نقطه ای مدارات را بگیرد.

درایوهای کنترل دور IP20 معمولاً برای حداکثر دمای محیط 50 درجه سانتیگراد طراحی می شوند، در حالی که درایوهای کنترل دور IP66 محدود به 40 درجه سانتیگراد هستند. با این حال، اگر درایو کنترل دور تحت بار کامل مورد بهره برداری قرار نگیرد، معمولاً می توان در دماهای بالاتر نیز از آن استفاده کرد. اگر می خواهید این کار را انجام دهید، قبل از خرید درایو با بخش فنی شرکت لیان الکتریک ویرا مشورت کنید.

نکته قابل توجه این است که هرچه فرکانس کلیدزنی IGBTها بیشتر باشد، تلفات نیز بیشتر می شود، بنابراین درایوهای توان بالاتر عموما باید با فرکانس کلیدزنی پایین تر به منظور کاهش تلفات بهره برداری شوند. اگر فرکانس کلیدزنی را افزایش دهید، ممکن است لازم باشد که درایو را دیریت کنید. در این مورد هم می توانید با ما مشورت کنید.(آماده سازی فضای اطراف درایو کنترل دور)

غالب  درایوهای کنترل دور موجود در بازار دارای توابع حفاظتی در برابر درجه حرارت بالا هستند. سنسورهای دمایی درون بدنه درایو کنترل دور وجود دارد که به خصوص در بردهای قدرت درایو  جایگذاری شده اند و همچنین سنسورهای دمای دیگری برد کنترل را تحت نظر دارند. اگر دما به سطح خطرناکی نزدیک شود، این توابع حفاظت دمایی در درایو کنترل دور به کاربر هشدارهای لازم را می دهند.

درایوهای کنترل دور بزرگ نیاز به خنک شدن بیشتری دارند. فن های بزرگ و پر سر و صدایی برای درایوهای کنترل دور پرقدرت مورد نیاز هستند، و برای درایوهای بالای 500 کیلو وات، ممکن است سازندگان سیستم های خنک کننده آبی را در نظر بگیرند.

نکته ی دیگری که باید در بحث تهویه هوا و دمای درایوهای کنترل دور مد نظر قرار دهید، بحث نصب مناسب آن هاست. بالا و پایین محل نصب درایو کنترل دور باید فضای خالی مناسبی قرار داشته باشد. فن های درایوهای کنترل دور معمولا در پایین آن ها قرار دارند و جریان هوا را از پایین به بالا برقرار می کنند. در نتیجه وجود فضای لازم برای تهویه مناسب ضروری است. همچنین در توان های بالاتر عموما نیاز است اگر چندین درایو کنترل دور در یک تابلو برق دارید، آن ها را با فاصله عرضضی مناسب از یکدیگر نصب کنید. این فواصل نصب به طور کامل در راهنمای کاربری تجهیز قابل مشاهده هستند.

بهتر است برای تابلوی برق خود نیز بسته به شرایط محیطی منطقه، فن های تهویه مناسبی در نظر بگیرید. همچنین پیشنهاد می شود در هنگام انتخاب فن تابلویی، برای آن فیلتر نیز در نظر بگیرید تا جلوی ورود گرد و غبار به تابلو را بگیرد. (ترمزگیری و روش های توقف در درایو کنترل دور)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *