در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه به معرفی انواع خطا و مشکلات رایج در سافت استارتر ها بپیردازیم و سپس در مقالات دیگر به تفصیل به دلایل و نحوه برطرف کردن آن ها خواهیم پرداخت.

عدم تعادل جریان

خطای عدم تعادل جریان در سافت استارتر ممکن است در اثر مشکلات موتور، محیط یا شبکه و نحوه نصب ایجاد گردد.( نکاتی در مورد تعمیرات سافت استارتر های زیمنس)

زمان راه اندازی بیش از حد

این خطا به این معنیاست که با تنظیم های انجام شده برای آن تجهیز نتوانسته در زمان معین به طور موفق موتور را به سرعت نامی خود برساند.

خطای خرابی تریستورها یا SCR در سافت استارتر

این خطا به این معنی است که تریستور در یک فاز عملکرد مناسبی ندارد و احتمالا خراب شده است. برای رفع این مشکل می توانید با شرکت لیان الکتریک ویرا تماس بگیرید تا تعمیرات سافت استارتر شما در اولین فرصت انجام پذیرد.

خطای اضافه دمای هیت سینک سافت استارتر

این خطا به این معنی است که هیت سینک سافت استارتر که معمولا در قسمت پشت آن قرار دارد بیش از حد گرم شده است

خطای فرکانس

این خطا به معنی این است که فرکانس شبکه یا تغذیه سافت استارتر از مقادیر مجاز تعیین شده در تنظیمات تخطی کرده است.( نکاتی در مورد سافت استارتر و تعمیرات آن)

خطای اضافه جریان لحظه ای

حفاظت های جریانی در راه اندازهای نرم به دو دسته تقسیم می شوند:  حفاظت اضافه بار و حفاظت اضافه جریان لحظه ای.

خطای قطع فاز

سافت استارتر معمولا قطع شدن یکی از فازهای ورودی را قبل از شروع به راه اندازی تشخیص می دهد. در نتیجه با این خطا بیشتر در لحظه استارت موتورها توسط راه انداز مواجه می شوید.

خطای افت ولتاژ در سافت استارتر

این خطا نیز شامل کم شدن ولتاژ کنترلی راه انداز نرم می باشد

خطای اضافه بار موتور

اضافه بار موتور یکی از رایج ترین خطاها در کار با موتورهای الکتریکی می باشد. اضافه بار به شرایطی اطلاق می شود که جریان موتور کمی از مقدار نامی اش فراتر برود.

خطای اتصال موتور

برقرار بودن اتصال بین سافت استارتر و موتور یکی دیگر از مواردی است که سافت استارتر با حساسیت بالایی آن را پایش کرده و در صورت تشخیص خطا، تریپ می دهد.

خطای توالی فاز در سافت استارتر

توالی فاز یک مساله بسیار مهم برای موتورهای الکتریکی می باشد. تغییر توالی برق تغذیه موتور باعث می شود جهت چرخش موتور عوض شود که در بسیاری از کاربردها دردسرزا خواهد بود.

خطای قطع تغذیه در سافت استارتر

قطع تغذیه در سافت استارتر به این معنی است که ولتاژ کافی در ورودی قدرت آن برای انجام یک استارت فراهم نیست یا به طور کلی برق ورودی قطع شده است.

خطای افت جریان

وقتی موتور بی بار یا کم بار باشد، جریان بسیار کمی از شبکه می کشد. این پدیده در غالب کاربردها مشکلی ایجاد نمی کند، اما برخی کاربردها مثل فن ها و پمپ ها به هیچ وجه نباید در حالت کم باری یا بی باری کار کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *