رله حفاظتی

در مقالات گذشته به تفصیل در ارتباط با رله های حفاظتی و کاربرد آن ها در سیستم های قدرت توضیح داده شده است. در استفاده رله حفاظتی می توان از روش ها و الگوهای متفاوتی استفاده نمود. در ادامه یکی از طرح های استفاده از رله حفاظتی در خطوط انتقال را بررسی خواهیم کرد. به طور کلی حفاظت خطوط انتقال به دو قسمت زیر مجموعه اول و دوم (  SUB IوSUB II ) تقسیم می گردد. حفاظت های ناحیه اول و دوم شرایط و مقررات خاص خود را برای استفاده از رله حفاظتی دارا می باشند. (معرفی برخی از فانکشن های حفاظتی در رله های ثانویه بخش اول) 

رله حفاظتی

حفاظت خطوط ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلو ولت

حفاظت ناحیه اول: برای حفاظت این ناحیه شامل رله حفاظتی دیستانس، رله حفاظتی اتصال زمین جهتدار، رله حفاظت اضافه ولتاژ یا کاهش ولتاژ و حفاظت ناحیه کور (بسته به نوع شینه بندی)

حفاظت ناحیه دوم: این قسمت شامل رله حفاظتی دیستانس و رله اتصال زمین جهت دار است.

حفاظت خطوط ۱۳۲ و ۶۳ کیلو ولت

حفاظت ناحیه اول:  برای حفاظت این بخش از رله حفاظتی دیستانس و کاهش ولتاژ استفاده می کنند.

حفاظت ناحیه دوم: این بخش شامل رله اضافه جریان جهت دار و رله اتصال زمین جهت دار می باشد.

حفاظت خطوط ۶۳ کیلو ولت

به طور کلی حفاظت خطوط ۶۳ کیلو ولت شامل رله حفاظتی دیستانس، رله ولتاژ پایین، رله اضافه جریان با واحد آنی و رله حفاظت خطای زمین با واحد آنی می باشد.

نکاتی برای تنظیم رله ها حفاظتی

  • از آنجایی که معمولاً رله های دیستانس مجهز به رله خطای زمین جهتدار نیز هستند این حفاظت نیز در نظر گرفته می شود. رله دیستانس باید با توجه به آرایش شبکه در خط بعدی تنظیم شود. رله حفاظتی
  • رله اضافه جریان با توجه به اینکه از نوع غیر جهت دار می باشد باید با رله های اضافه جریان داخل پست ( سمت فشار قوی ) هماهنگ شود.
  • تنظیم جریان رله خطای زمین جهت دار را می توان در ۱۰ درصد جریان اسمی ثانویه ترانسفورماتور جریان که برای خطوط 63 کیلو ولت یک آمپر است قرار داد.
  • علاوه بر موارد گفته شده رله چک سنکرونیزم، رله وصل مجدد و رله های نظارتی بر مدار تریپ نیز در نظر گرفته می شود. (نحوه عملکرد رله های حفاظتی جریانی جهت دار)

رله اضافه جریان

حفاظت اضافه جریان خطوط

رله های اضافه جریان در واقع مرسوم ترین و ساده ترین نوع قابل استفاده به منظور حفاظت خطوط می باشد.

در سطوح  ولتاژی ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلو ولت، رله های اضافه جریان فقط برای حفاظت ناحیه کور استفاده می شوند.

یکی از موارد کاربرد این نوع رله در پستهای ۱٫۵ کلیدی می باشد. (رله های ثانویه فشار متوسط فنوکس، نسل جدیدی از رله های حفاظتی)  

در این آرایش هنگامی که سکسیونر خط باز و خط برقدار باشد چنانچه در حد فاصل فیدر خروجی و سکسیونر خط اتصالی پیش آید رله ولتاژ، کار سیستم را عادی دیده و به همین دلیل تحت تأثیر این اتصالی نخواهد بود و امکان بر طرف شدن این خطا توسط رله دیستانس وجود ندارد.

دراین حالت از رله اضافه جریان تحت عنوان ناحیه کور استفاده می شود که وظیفه قطع مدار در این مواقع را به عهده دارند. (انواع رله های اضافه جریان بر حسب زمان عملکرد)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *