انتخاب برگه

انواع پیغام ها و آلارم های رایج در تعمیرات سافت استارتر

از آنجایی که سافت استارتر ها نقش مهمی در صنعت برق و صرفه جویی و حفاظت از موتور های الکتریکی و همچنین نسبت به درایو های کنترل دور مقرون به صرفه تر هستند آشنایی با تعمیرات آن ها کمک شایانی به ما می کند. عموما سافت استارتر ها دارای یک صفحه نمایش هستند که در صورت بروز خطا روی آن پیغام ظاهر می شود یا با دادن یک آلارم اپراتور یا مسئول مورد نظر را آگاه می کند که این ویژگی جهت عیب یابی در تعمیرات سافت استارتر امری ضروری می باشد. در این مقاله قصد داریم انواع پیغام ها و خطاهای رایج به هنگام تعمیرات سافت استارتر را معرفی کنیم. پیش از شروع می توانید مقالات نکاتی برای تعمیرات سافت استارتر و تنظیمات و تعمیرات سافت استارتر را مطالعه کنید.
هشدار ها و آلارم سافت استارتر

۱-    پیغام های سافت استار و مفهوم آن قبل از راه اندازی موتور در تعمیرات سافت استارتر

 

PHASE FAULT BEFOR START: این آلارم پیش از راه اندازی به معنی اختلاف فاز یا قطع یکی از فاز ها یا در نهایت تنظیم نبودن فرکانس می باشد

VOLT FAULT B/S AT 310V: این آلارم پیش از راه اندازی به معنی افت ولتاژ کمتر از مقدار ذکر شده است مثلا در اینجا ۳۱۰ ولت.

OVER HEAT FAULT BEFOR START : این پیغام به معنی حرارت داخلی زیاد سافت استارتر است.

 

۲-  پیغام های سافت استار و مفهوم آن به هنگام راه اندازی موتور در تعمیرات سافت استارتر

 

PHASE FAULT IN START PROCESS: این آلارم نیز به هنگام راه اندازی به معنی اختلاف فاز یا قطع یکی از فاز ها یا در نهایت تنظیم نبودن فرکانس می باشد که به هنگام تعمیرات سافت استارتر میتوانیم در نظر داشته باشیم.

VOLT FAULT I.S.P  AT 310 V: مشابه قبلی به معنی افت ولتاژ کمتر از مقدار ذکر شده

OVER HEAT FAULT IN START PROCESS: این پیغام به معنی حرارت داخلی زیاد سافت استارتر است.

EXTERNAL FAULT IN START PROCESS: فعال شدن ورودی آلارم دستگاه توسط یک عامل خارجی از مواردیست که باعث بروز این خطا می شود

SWITCH OFF IN START PROCESS : این پیغام به هنگام خاموش کردن سافت استارتر توسط کاربر ظاهر می شود

BREAKE CURRENT IN START PROCESS: هنگامی که جریان لحظه ای از حد مجاز تعیین شده برای سافت استارتر تجاوز می کند (اتصال کوتاه تریستور ها) این آلارم داده می شود.

START TIME FAULT AT 400A  ۲۰SEC: هنگامی که طول زمان راه اندازی سافت استارتر بیش از حد مجاز شود با این پیام مواجه می شویم مثلا در اینجا منظور ۲۰ ثانیه با جریان محدود شده۴۰۰ آمپر است.

۳- پیغام های سافت استار و مفهوم آن در زمان کار موتور در تعمیرات سافت استارتر

 

PHASE FAULT IN WORKING MOD : مشابه قبلی ها ولی در هنگام کار موتور

VOLT FAULT I.W.M AT 310V 10SEC: افت ولتاژ کمتر از مقدار ذکر شده با گذشت بیش از ۱۰ ثانیه

OVER HEAT FAULT IN WORKING MOD: حرارت داخلی بالا

: EXTERNAL FAULT IN WORKING MOD خطای خارجی

SWITCH OFF IN WORKING MOD: خاموش شدن توسط کاربر حین کار

SLOW FUSE ACTIVE AT 155A 30 SEC:  در اینجا به معنی فعال شدن فیوز الکترونیکی آهسته در صورتی که جریان از ۱۵۵ آمپر و گذشت زمان بیش از ۳۰ثانیه تجاوز کند و باید جهت تعمیرات سافت استارتر مورد توجه قرار بگیرد.

FAST FUSE ACTIVE AT 170A 5 SEC : در اینجا به معنی فعال شدن فیوز الکترونیکی سریع در صورتی که جریان از ۱۷۰ آمپر و گذشت زمان بیش از ۵ ثانیه تجاوز کند.

 

تعمیرات سافت استارتر

همچنین ذکر این نکته ضروریست که برای هر مدل از سافت استارتر رجوع به کاتالوگ یا  datasheet آن تا حد زیادی شما را با انواع خطاها و پیغام ها آشنا می کند. و همچنین لازم به یادآوریست که هر مدل یا برند ممکن است علائم و کدهای مخصوص به خود را داشته باشد لذا پیشنهاد ما این است در صورت نیار به تعمیرات سافت استارتر از کارشناسان مجرب شرکت لیان مشورت لازم را به عمل بیاورید. همچنین پیشنهاد می کنیم مقالات تعمیرات تخصصی یک نمونه تخصصی سافت استارتر قسمت اول، دوم (تعویض برد اصلی) و سوم (تعویض فن، نگهدارنده شین ها) را مطالعه بفرمایید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *