رله SILA

رله SILA آخرین نسل از رله های اضافه جریان و خطای زمین توسعه داده شده توسط کمپانی Fanox اسپانیا است. این رله مطابق با آخرین الزامات شبکه توزیع برق ایران توسعه داده شده و در طراحی آن نیازهای آینده شبکه برق ایران در کنار فناوری روز دنیا مد نظر قرار داده شده است.

رله حفاظتی silla لیان الکتریک

توابع حفاظتی:

 

رله حفاظتی SILA در مدل های مختلف خود دارای توابع حفاظتی ذیل بر حسب کد ANSI می باشد:

50/51P: حفاظت اضافه جریان آنی و تأخیری

حفاظت ANSI50 که معادل حفاظت IEC I>> بوده و حفاظت اضافه جریان آنی تلقی می شود. این تابع می تواند خطا را به صورت لحظه ای در سریع ترین زمان ممکن تشخیص داده و تریپ را صادر کند.

حفاظت ANSI51 که معادل IEC I> بوده و تابع اضافه جریان تاخیری روی منحنی اطلاق می شود. رله SILA برای این تابع دارای منحنی های مختلفی می باشد که عبارتند از:

IEC Inverse curve, IEC very inverse curve, IEC extremely inverse curve, IEC long time inverse, IEEE Inverse curve, IEEE very inverse curve, IEEE extremely inverse curve, Defined Time

50/51N/G: حفاظت خطای زمین آنی و تأخیری
37: حفاظت سه فاز در برابر کاهش جریان

حفاظت افت جریان که مناسب ترین حفاظت برای کاربردهایی همچون پمپ های الکتریکی است.

46: حفاظت نامتعادلی فاز (با منطق پیشرفته جریان توالی منفی)

حفاظت عدم تعادل جریان در نظر گرفته شده با استفاده از الگوریتم پیشرفته جریان توالی منفی طراحی شده است. رله با استفاده از تحلیل ریاضیاتی مولفه های متقارن می تواند عدم تعادل جریان را به صورت دقیق برای بار مورد استفاده تشخیص دهد.
46BC: تشخیص قطعی فاز

حفاظت قطعی فاز در نظر گرفته شده برای رله SILA با الگوریتم میانگین جریان عمل میکند تا قطعی فاز را در سریع ترین زمان ممکن تشخیص دهد و رله فرمان قطع را صادر کند.
49: حفاظت حرارتی مناسب برای ترانسفورماتور و موتور

رله SILA علاوه بر حفاظت های جریانی، دارای دو حفاظت حرارتی نیز می باشد. حفاظت ANSI49 به عنوان یکی از این دو حفاظت، با مدلسازی دقیق ترانسفورماتور یا موتور الکتریکی می تواند حرارت تجهیز را به صورت دقیق محاسبه کند و بدون نیاز به هیچگونه سنسوری همچون PTC یا رله بوخهلتس، از تجهیز در برابر اضافه حرارت محافظت کند. این تابع کاملا قابل تنظیم بوده و کاربر می تواند سطح تریپ را بر اساس ظرفیت حرارتی تجهیز مورد حفاظت انتخاب کند.
49T: حفاظت حرارتی با قابلیت هماهنگی سنسور یا رله بوخهلتس

تابع ANSI49T قابلیت هماهنگی با سنسورهای دمایی همچون رله بوخهلتس را برای رله SILA به ارمغان می آورد. با استفاده از این تابع می توان رله بوخهلتس را به SILA متصل نمود تا تری÷ حرارتی توسط بوخهلتس به صورت واحد از رله SILA صادر شود.
50BF: حفاظت عدم قطع دژنکتور

یکی از رایج ترین دلایل عدم عملکرد مناسب سیستم حفاظتی و آسیب رسیدن به تجهیز مورد حفاظت خرابی دژنکتور می باشد. دژنکتور ها به صورت دائم در حال عبور جریان یا قطع جریان های بزرگ خطا بوده و به همین دلیل معمولا نیازمند تعمیر و نگهداری بالایی می باشند. از سوی دیگر به دلیل وجود بخش های مکانیکی آسیب پذیر در کنار خرابی بالای کویل شنت، در بسیاری از موارد هنگام رخداد خطا با وجود تشخیص خطا توسط رله و صدور فرمان تریپ، دژنکتور وظیفه قطع را انجام نمی دهد. رله SILA با استفاده از تابع 50BF این عدم عملکرد بریکر را می تواند به سرعت تشخیص دهد و با ارائه سیگنالی به رله بالادست یا مرکز کنترل، در سریع ترین زمان فرمان تریپ را به رله بالادست انتقال دهد تا جلوی آسیب بیشتر به ترانسفورماتور یا بارهای مورد حفاظت گرفته شود.
52: مانیتورینگ وضعیت دژنکتور

همانطور که بیان شد دژنکتور بسیار بیشتر از سایر تجهیزات سیستم حفاظتی در معرض آسیب و خرابی هستند، در نتیجه سرویس دوره ای آنها بسته به میزان کارکردشان یک ضرورت است. رله SILA دارای تابع پیشرفته پایش دژنکتور می باشد که با استفاده از این تابع می تواند تعداد دفعات قطع و وصل، میزان آمپراژ و انرژی قطع شده توسط دژنکتور را اندازه گیری کند و با بالا رفتن این مقادیر آلارم سرویس دوره ای را صادر کند.
74TCS: نظارت بر مدار تریپ بریکر

از دیگر دلایل رایج عدم عملکرد سیستم های حفاظتی، قطع شدن مدار تریپ از رله تا دژنکتور است. تابع 74TCS به صورت دائم مدار تریپ را بررسی می کند و به محض رخداد قطعی در مدار تریپ آن را تشخیص داده و خروجی های آلارم را فعال می کند.
74CT: نظارت بر عملکرد CT
79: اتوریکلوزر

یکی از نقاط تمایز بزرگ رله SILA دارا بودن تابع ریکلوزر می باشد. اتوریکلوزر تابعی بسیار پیشرفته و پیچیده برای وصل مجدد دژنکتور پس از رخداد خطا می باشد. این ویژگی منحصر به فرد، رله SILA را تبدیل به یک سیستم کامل مدیریت سیستم حفاظتی می کند و می تواند جایگزین بسیاری از تجهیزات ریکلوزر مورد استفاده در بخش توزیع و فوق توزیع باشد. ریکلوزر رله SILA دارای 5 شات با زمان های قابل تنظیم می باشد.
86: حفاظت جلوگیری از وصل مجدد کلید (لاک اوت یا لچ)
CLP: حفاظت عکس العمل رله به جریان زیاد راه اندازی

این حفاظت مناسب برای راه اندازی موتورهای بزرگ است تا جلوی تریپ بیهوده در برابر جریان راه اندازی را بگیرد.
Trip Block: حفاظت از قطع کلید در جریان های بالا

SHB: تشخیص جریان هجومی

یکی از الزامات شرکت های توزیع در ایران عدم عملکرد و تریپ رله در برابر جریان هجومی ترانسفورماتورهاست. تابع SHB با الگوریتم تشخیص هارمونیک دوم می تواند با دقت بسیار بالا جریان هجومی ترانس را تشخیص داده و مانع از عملکرد و قطع دژنکتور شود. این تابع به شکلی طراحی شده است که در صورت رخداد خطا هنگام راه اندازی ترانس، بتواند خطا را از جریان هجومی به طور کامل تشخیص دهد.

 

سایر ویژگی ها:

 

 • داری رنج تغذیه مولتی رنج 24-230v AC/DC
 • دارای حافظه غیر فرار و مجهز به (RTC (Real Time Clock برای به روز نگه داشتن ساعت و تاریخ بعد از قطع شدن شبکه و بی برقی
 • ثبت 200 رویداد Event و 20 خطا برحسب تاریخ و زمان و اطلاعات دقیق و نیز ثبت 5 نمودار اسیلوگرافی

 

نمودار رله SILA لیان الکتریک

 

 • قابلیت برنامه ریزی 5 مرتبه ریکلوزر با بازه رمانی 0.02 تا 300 ثانیه در تابع حفاظتی 79
 • امکان قطع و وصل بریکر و فعال- غیرفعال کردن ریکلوزر از روی پنل رله
 • دارای 4 ورودیی و 4 خروجی قابل برنامه ریزی و 2 ورودی ثابت برای تابع 74TCS
 • دارای 8 عدد LED قابل تعریف روی رله جهت نمایش نوع خطا
 • استفاده همزمان از دو پروتکل­ مخابراتی DNP3.0 و ModBus RTU با قابلیت انتخاب نرم افزاری
 • تغییر تنظیمات و برداشت اطلاعات، از طریق پنل رله و همچنین نرم افزار SICOM
 • دارای رمز عبور 4 رقمی برای جلوگیری از تغییر در تنظیمات رله
 • سازگاری با ترانسفورماتورهای جریان استاندارد با نسبت تبدیل 1 یا 5 به صورت نرم افزاری
 • سیستم عیب یابی داخلی (Self-Diagnosis) و وجود Test Menu جهت اطمینان از عملکرد صحیح رله
 • دارای زمان تنظیم توابع آنی از صفر میلی ثانیه
 • دارای تپ قابل تنظیم توابع آنی زمین 0.05
 • امکان تنظیم نام رله با قابلیت نمایش روی صفحه اصلی
 • قابلیت تعریف 5 سطح دسترسی مختلف با رمزهای امنیتی متفاوت
 • متناسب با آخرین الزامات شبکه توزیع ایران
 • ساخت کشور اسپانیا با سه سال گارانتی، آموزش و خدمات پس از فروش

 

جدول انتخاب رله:

 

جدول رله SILA لیان الکتریک

 

ابعاد رله:

ابعاد رله لیان الکتریک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *