در بسیاری از کارخانه های صنعتی و تجاری، اتوماسیون بسیاری از فرآیندها به همراه سایر کنترل های مربوطه به شدت به موتورها و اینورترها جهت کنترل سرعت متکی است. اینورترهای AC به محبوب ترین دستگاه های کنترل سرعت متغیر مورد استفاده در دنیا برای کنترل بهینه موتورها بدل شده اند و هم اکنون در کاربردهای مختلف مسکونی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از اینورترها معمولا برای كنترل دستگاه های تهویه، چیلرها، پمپ ها، نوار نقاله ها، فن ها، كمپرسورها و سایر ماشین های صنعتی پیشرفته بهره برده می شود.

افزایش استفاده از اینورتر های فرکانس متغیر (VFD) ارائه خدمات تعمیر و عیب یابی چنین تجهیزات مهم صنعتی را با چالش های مختلفی برای یادگیری نگهداری، عیب یابی، بهره برداری و تعمیرات اینورتر به صورت کارآمد برای به حداقل رساندن خرابی ایجاد کرده است. در این مقاله، به بررسی نحوه تست و عیب یابی اینورترها می پردازیم.

از آنجایی که اینورتر یک دستگاه الکترونیکی حساس است به نوسانات وضعیت سیستم واکنش می دهد و درنهایت بسته به اینکه در سیستم خطایی وجود داشته باشد یا خیر، ممکن است خود نیز دچار خطا شده و متوقف شود و نیاز به تعمیرات اینورتر داشته باشد.

اقدامات اولیه

هنگامی که اینورتر متوقف شد، به یاد داشته باشید که ابتدا چند مساله ساده (نمایشگر کنترلر، اتصالات و دما) را بررسی کنید، موتور را بررسی کنید تا بتوانید سرنخ دیگری پیدا کنید که کدام قسمت از آن دچار مشکل شده است. بهترین راه برای عیب یابی و تعمیرات اینورتر انجام یک بازرسی دقیق بصری است.

گرد و غبار و خوردگی را که بر روی هیت سینک درایو ایجاد شده است را تمیز کنید. سپس تمام اتصالات سیم کشی را برای محکم بودن بررسی کنید. اتصالات سست در سیم کشی اینورتر به برق ورودی و خروجی به موتور از دلایل اصلی خرابی آن ها است. قدرت سه فاز ورودی باید بررسی شود و نباید از ۵٪ نوسان تجاوز کند. عدم تعادل ولتاژ خط می تواند باعث بروز مشکلات قابل توجهی در آن ها شود. در آخر، خروجی آن را با اندازه گیری ولتاژ و جریان بررسی کنید.

مشکلات مربوط به ورودی اینورتر می تواند باعث رخداد تعدادی از خرابی ها در آن شود. همچنین این تجهیز می تواند به دلیل موج های الکتریکی ناشی از صاعقه یا کلیدزنی و یا افت ولتاژها، تحت شرایط اضافه ولتاژ یا افت ولتاژ قرار بگیرد که در صورت شدید بودن این مقادیر ممکن است نیاز پیدا کنید برای عیب یابی و تعمیرات اینورتر خود اقدام کنید.

علاوه بر این، اینورتر ممکن است دچار اضافه جریان یا مثلا یک عیب مربوط به موتور مانند اضافه بار شود. اگر مشکل پس از بازرسی بصری همچنان ادامه داشته باشد، چند نکته ساده در زیر می تواند برای عیب یابی و تعمیر اینورتر مفید باشد.

بررسی های لازم

  1. ورودی اینورتر
  2. لینک DC
  3. خروجی

 

تست های تعمیرات اینورتر که در این س مقاله معرفی می شود هیچ نیازی به برقدار کردن اینورتر ندارد و در نتیجه می توانند به عنوان روشی ایمن مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال رعایت و ملاحظه برخی نکات ایمنی ضروری می باشد.

ایمنی و اینورتر

لطفا به این نکته توجه کنید که حتی پس از قطع تغذیه اینورتر، ولتاژها و جریان های خطرناک و آسیب زننده همچنان می توانند در تجهیز وجود داشته باشند. برای اطمینان بیشتر، حتما به مطالعه دفترچه راهنمای درایو مراجعه کنید تا نحوه دقیق و مناسب خاموش کردن و زمان مورد نیاز برای تخلیه کامل خازن های اینورتر را متوجه شوید.

 

در بیشتر اینورترها پیشنهاد می شود حداقل به مدت ۱۰ دقیقه پس از قطع تغذیه منتظر بمانید و سپس به ترمینال های قدرت آن دست بزنید. حواستان به مبحث به روز قوس های الکتریکی در تابلو برق ها نیز باشد و شدیدا توصیه می شود برق کل تابلو قبل از کار با سلولی که اینورتر در آن قرار گرفته، قطع شود. تعمیرات اینورتر نباید موجب هزینه های غیرقابل جبرانی برای شما گردد. برای تست اینورتر باید از مولتی متری بهره ببرید که قابلیت اندازه گیری دیودی، مقاومتی و ولتاژی تا ۱۰۰۰ ولت را دارا باشد.

اولین گام برای عیب یابی و تعمیرات اینورتر، پیدا کردن ترمینال های مثبت (+DC) و منفی (-DC) روی تجهیز می باشد. برای اطمینان از محل این ترمینال ها روی اینورتر، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

 

اگر مقالات بخش تعمیرات اینورتر را مطالعه کرده باشید، حتما با اجزای داخلی آن ها آشنایی دارید. آن ها در ورودی خود دارای یک پل دیودی هستند که برق ۴۰۰VAC را به برق DC تبدیل می کنند. با یکسوسازی یک برق AC، برق DC به دست آمده دارای ضریب ۱.۴ خواهد بود، در نتیجه در شبکه ایران با اتصال اینورتر به برق، شما روی لینک DC حدود ۵۶۰VDC ولتاژ خواهید داشت. در حالتی که تغذیه درایو قطع باشد، لینک DC که دارای تعدادی خازن می باشد، کم کم شروع به تخلیه می کند و ولتاژش به سمت صفر میل می کند، اما این تخلیه شدن مدتی زمان می برد، شاید در حدود ۱۰ دقیقه.

برای اطمینان، مولتی متر را روی حالت اندازه گیری Vdc قرار دهید. سرهای قرمز (+) و مشکی (-) مولتی متر را روی ترمینال های لینک DC اینورتر قرار دهید. اگر مقدار ولتاژ بالای ۱۰Vdc بود اما در حال کاهش بود، صبر کنید تا ولتاژ به زیر ۱۰ ولت برسد.

زمان مورد نظر ممکن است بسته به توان اینورتر متفاوت باشد. اگر ولتاژ زیر ۱۰ ولت نیامد،‌ اطمینان حاصل کنید که برق ورودی آن به طور کامل قطع شده است. ممکن است این یک رفتار طبیعی باشد، در نتیجه بد نیست برای حصول اطمینان با تامین کننده خود نیز تماس بگیرید. در مرحله بعد می توانید یکسوساز را بررسی کنید.

ملاحظه و نگرانی اصلی ما در بخش تعمیرات اینورتر شرکت لیان الکتریک ویرا شما مشتریان عزیز هستید، بنابراین اگر حس می کنید تجربه یا آمادگی کافی برای انجام این تست ها را ندارید، به راحتی می توانید با همکاران ما در تماس بگیرید تا به بهترین شکل به شما کمک کنند.

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب دیگر ما که شامل: تعمیرات اینورتر و مراحل آن، یک نمونه از تعمیرات اینورتر به صورت تخصصی را مطالعه کنید.  به منظور بررسی و انجام تعمیرات، سافت استارتر ، اینورتر و تابلو برق می توانید با کارشناسان مجرب شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *