برقگیر یا Surge arrester

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1628267746763{margin: 0px !important;padding: 10px !important;background-color: #dbdbdb !important;border: 2px initial #424242 !important;border-radius: 10px !important;}”]

برقگیر یا سرج ارستر در این اصطلاح چنانچه گفتیم از وسایل برقی ما در برابر ازدیاد ناگهانی ولتاژ مراقبت می کند. شیوه کارکرد آن به این شکل است که این برقگیرها در برابر ولتاژ معمولی مقاومت بسیار بالایی دارند به طوریکه جریان از آن ها عبور نمی کند بلکه به سمت وسیله برقی مورد نظر رفته و باعث کارکرد آن می شود. اما در مقابل ولتاژهای بالا مقاومت بسیار کمی از خود نشان می دهد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

در مقالات لیان الکتریک ما در تلاش هستیم تا خوانندگان گرامی را با انواع و اقسام تجهیزات الکتریکی که کاربردهای مهمی دارند، آشنا سازیم. برای نمونه در نوشته “رله چگونه کار می کند؟” در مورد رله که یکی از وسایل مهم در مدارهای الکتریکی است صحبت کردیم و در نوشته “عملکرد درونی راه انداز نرم چگونه است؟” در مورد راه انداز نرم یا سافت استارترها صحبت کردیم. در این نوشته قصد داریم به معرفی برقگیر بپردازیم.

کاربرد اصطلاح برقگیر در فارسی

برخی مواقع یک لفظ دارای چند معنای متفاوت است که به این پدیده اشتراک لفظی گفته می شود. در مورد برقگیر نیز در زبان فارسی به دو وسیله اطلاق می شود.

  1. میله هایی برای محافظت از سازه ها در برابر رعد و برق
  2. وسایلی به منظور محافظت از وسایل برقی در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ

برقگیر (Lightning Rod)

برقگیر چیست؟همانطور که گفتیم نوع اول این محصول به جهت محافظت از ساختمان ها یا دیگر سازه ها در برابر آذرخش استفاده می شود. این برقگیرها متشکل از میله های فلزی هستند که در قسمت فوقانی ساختمان ها و یا بالای پست های فشار قوی نصب می شوند. کارکرد این وسیله به این ترتیب است که جریان حاصل از رعد و برق را جذب کرده و به زمین منتقل می کند و مانع از آن می شود که جریان با ولتاژ بالای رعد و برق به ساختمان و یا سازه مربوطه اصابت کند و موجب تخریب یا آتش سوزی گردد.

همانطور که در تیتر دیده می شود در زبان انگلیسی به این برقگیرها میله آذرخش (Lightning Rod) گفته می شود. در اصلاح مهندسی برق همچنین به این وسیله نیزه نیز گفته می شود. که با توجه به مقاله “فرانکلین و میله آذرخش” این وسیله را اول بار بنیامین فرانکلین اختراع کرده است.

برقگیر یا Surge arrester

برقگیر یا سرج ارستر در این اصطلاح چنانچه گفتیم از وسایل برقی ما در برابر ازدیاد ناگهانی ولتاژ مراقبت می کند. شیوه کارکرد آن به این شکل است که این برقگیرها در برابر ولتاژ معمولی مقاومت بسیار بالایی دارند به طوریکه جریان از آن ها عبور نمی کند بلکه به سمت وسیله برقی مورد نظر رفته و باعث کارکرد آن می شود.

برقگیر یا Surge arresterاما در مقابل ولتاژهای بالا مقاومت بسیار کمی از خود نشان می دهد. همین مقاومت کم باعث می شود که این جریان با ولتاژ بالا به جای آنکه وارد وسیله الکتریکی مورد نظر شود، از درون برقگیر عبور کرده و برقگیر آن را به سمت زمین هدایت می کند. به این ترتیب جریان ولتاز بالا از درون ابزار الکتریکی عبور نکرده و همین امر موجب حفاظت آن در برابر این جریان می گردد.

بنابراین این رفتار دوگانه برقگیر است که از وسایل الکتریکی که به آن ها متصل می شوند مراقبت می کند. به این ترتیب که هنگام عبور جریان دارای ولتاژ معمولی مانند عایق الکتریکی هستند و هنگام عبور جریان با ولتاژ های غبر معمول مانند یک رسانای با مقاومت بسیار پایین.

برای آنکه بتوانید با خصوصیات و ویژگی های این محصول بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می شود که با کارشناسان و متخصصان ما در لیان الکتریک ارتباط برقرار نمایید. همچنین شما می توانید به صفحه محصولات لیان الکتریک مراجعه نموده و تجهیزات الکتریکی مورد نظر و نیاز خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.[button title=”تماس با ما” link=”https://www.lianelectric.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a72/” target=”_blank” align=”” icon=”” icon_position=”” color=”blue” font_color=”” size=”2″ full_width=”” class=”” download=”” rel=””]

سوالات متداول

  1. انواع برقگیرها و سرج ارسترها با توجه به حداکثر جریان تخلیه شارژ چیست؟

برقگیرها را از این جهت می توان به سه دسته تقسیم نمود که عبارتند از:

  1. سرج ارستر کلاس یک که به آن نوع B هم گفته می شود. (Type B). که اینها به طور موازی و پس از کلید نصب می شوند.
  2. برقگیر کلاس دو یا نوع C (Type C) که به صورت موازی به کابل های برق متصل شده و در تابلوهای فرعی در ساختمان ها قرار می گیرند.
  3. سرج ارستر ترکیبی که مرکب از دو نوع B و C می باشد که تابلوی اصلی ساختمان بهترین محل نصب این مدل می باشد.

اطلاعات بیشتر در این رابطه را می توانید در صفحه “برق گیر یا سرج ارستر” پیگیری نمایید.

  1. چه فرقی بین محافظ سرج (Surge Protector) و برقگیر یا سرج ارستر وجود دارد؟

پاسخ: همانطور که از نام هر دو پیداست وظیفه اصلی این دو وسیله محافظت از تجهیزات الکتزونیکی در برابر سرج یا افزایش ولتاژ ناگهانی است. اما تفاوت در مورد استفاده آن هاست. سرج ارستر برای تجهیزات بزرگ و ساختمان ها و مجتمع ها به کار می رود. مانند نصب سرج ارستر در تابلوی اصلی ساختمان. اما محافظ سرج برای حفاظت از لوازم خانگی برقی به کار می رود. مانند محافظ یخچال یا کامپیوتر که از آن در خانه های خود استفاده می کنیم.

  1. محافظ سرج (Surge Protector) و برقگیر یا سرج ارستربهترین موقعیت برای نصب برقگیر یا سرج ارستر کجاست؟

پاسخ: معمولا پذیرفته شده که 80درصد سرج الکتریکی درون ساختمان ها و برای لوازم برقی مانند هیترها، سیستم های تهویه مطبوع، وسایل روشنایی و … اتفاق می افتد. بنابراین در بیشتر موارد سرج ارستر ها به صورت موازی با پنل های قدرت نصب می شوند. به صورت معمول بهترین موقعیت برای نصب برقگیر بر روی سرویس اصلی یا تابلوی اصلی است که منبع تغذیه جزیان به داخل ساختمان می باشد

[call_to_action title=”” icon=”icon-lamp” link=”https://www.lianelectric.com/product/%d8%a8%d8%b1%d9%82%da%af%db%8c%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-fanox/” button_title=”برقگیرهای Fanox” class=”” target=”_blank” animate=””][/call_to_action]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *