مزایای درایو

با توجه به ویژگی های منحصربفرد درایو کنترل دور امروزه استفاده از این دستگاه در صنایع مختلف بسیار رایج شده است. از مزایای مهم درایوها می توانیم به راه اندازی نرم موتورها، امکان کنترل سرعت متناسب با نیاز و صرفه جویی در مصرف انرژی را اشاره نماییم. همچنین درایوها دارای برنامه های بسیار پیشرفته کنترلی می باشند که برای کاربردهای مختلف در صنایع قابل استفاده هستند. یکی از کاربردهای مهم درایوها در صنایع پمپ می باشد. درایو کنترل دور دارای برنامه های مختلفی برای کنترل پمپ های شناور و پمپ های گریز از مرکز می باشد. همچنین می توانید در ایستگاه های پمپاژ چندین پمپ موازی با هم را توسط یک درایو کنترل نمایید. در این مقاله با این مزایا بیشتر آشنا می شویم.

راه اندازی موتور کاهش جریان راه اندازی موتور :

درایو کنترل دور قادر است با افزایش تدریجی فرکانس، موتور را به صورت نرم راه اندازی نماید.

این ویژگی موجب می شود علاوه بر کاهش تنش های الکتریکی بر روی شبکه، از شوک های مکانیکی ناخواسته به پمپ نیز جلوگیری شود.

این شوک های ناخواسته مکانیکی می تواند باعث استهلاک سریع قسمت های مختلف مکانیکی نظیر بلبرینگ های موتور و پروانه پمپ بشوند.

راه اندازی نرم هزینه های نگهداری را کاهش می دهد و موجب افزایش عمر مفید پمپ خواهد شد. جریان کشیده شده از شبکه در هنگام راه اندازی موتور با استفاده از درایو کمتر از 10 درصد جریان اسمی موتور است. در صورتیکه در راه اندازی مستقیم پمپ جریان راه اندازی بالای 600 درصد جریان نامی موتور می باشد.

جلوگیری از ایجاد کاویتاسیون :

با محدود کردن سرعت راه اندازی در پمپ ها توسط درایو کنترل دور، پدیده ی کاویتاسیون در زمان راه اندازی کنترل می گردد. پدیده ی کاویتاسیون به دلیل کاهش فشار در قسمت مکش پمپ ایجاد می گردد.

مزایای درایو

یکی از دلایل اصلی ایجاد کاویتاسیون، استارت ناگهانی پمپ و دور گرفتن سریع پره ها می باشد. این امر باعث می شود در پشت پره ها خلا ایجاد گردد و آب در داخل فضا به سرعت تبخیربشود. پس از دور گرفتن پمپ، ترکیدن حباب های بخار و شتاب ذرات آب اطراف حباب ها منجر به خوردگی شدید پره ها و ایجاد صدا و لرزش در پمپ می شود. با راه اندازی توسط درایو کنترل دور سرعت پمپ به آرامی افزایش می یابد و در نتیجه از ایجاد پدیده ی کاویتاسیون جلوگیری می شود.

 

امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود، همچنین در وبسایت شرکت لیان الکتریک ویرا می توانید مطالب دیگر ما که شامل: تابلو برق، مزایای استفاده از اینورتر در آسانسورها، آشنایی با سافت استارتر EMX3 اوکام، انتخاب صحیح میان سافت استارتر و درایو برای راه اندازی موتور روتور، آشنایی با تفاوت های اینورتر و سافت استارتر و … می باشد را مطالعه نمایید. به منظور بررسی و انجام تعمیرات سافت استارتر ، اینورتر و تابلو برق می توانید با کارشناسان مجرب شرکت لیان الکتریک ویرا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *